Уторак, септембар 2

Očekivano: Đaci neće da se školuju za slabije plaćena zanimanja

0
266

Interesovanje kompanija za dualni model obrazovanja iz godine u godinu sve je veće, dok je interesovanje đaka na nivou prošlogodišnjeg, kaže Maja Đorđević Mladenović iz RPK Niš.

Najtaženija zanimanja po dualnom modelu obrazovanja u prvom i drugom krugu bila su bila iz oblasti elektrotehnike, mašinstva i obrade metala, a najmanje interesovanje već godinama je za trgovca, modnog krojača i operatora prehrambene industrije.

Glavni razlog za to je što su ovi profili na listi manje plaćenih pa nisu zanimljiva ni deci ni roditeljima, kaže Đorđević Mladenović.

Ne treba zaboraviti da su prednosti dualnog modela obrazovanja brojne. Tokom školovanja se stiču praktična znanja, pa je učenik odmah spreman za rad. Đaci koji upišu deficitarna zanimanja mogu da računaju I na pomoć države u mesečnom iznosu od 5.000 dinara.

“Svi učenici koji se školuju po dualnom modelu dobijaju i  primanje koje je 70 odsto minimalne cene rada po satu provedenom u kompaniji. Ovo je novac koji su sami zaradili, znaju da cene to što su radili”, ističe Đorđević Mladenović.

Na teritoriji RPK Niš za ovu školsku godinu 45 kompanija se javilo I potraživalo 342 učenika. U pitanju je 25 obrazovnih profila u 16 srednjih stručnih škola.

 

Comments are closed.