уторак, октобар 8

(VIDEO) Od danas bescarinski režim za 20.000 proizvoda

0
126

Sporazumom o slobodnoj trgovini Srbije i Kine, koji je danas stupio na snagu, obuhvaćeno je više od 20.000 proizvoda, od čega je 60 odsto oslobođeno carina. To se, pre svega, odnosi na proizvode od prerađenog voća, semensku robu, sveže juneće meso, zatim na proizvode faramceutske, hemijiske i mašinske industrije. Za nišku privredu Kina je važno tržište, na drugom ili trećem mestu zavisno od godine. Prvi rezultati ovog sporazuma, kažu stručnjaci, biće vidljivi tek početkom sledeće godine.

Stupanjem na snagu ovog sporazuma, odmah će oko 60 odsto svih proizvoda koji se razmenjuju između Kine i Srbije biti oslobođeni carine, što znači da će ti proizvodi koji dolaze iz Kine u Srbiju postati jeftiniji za naše proizvođače i prerađivače. Sa druge strane, na neki način će i kinesko tržište postati dostupnije za naše proizvode, jer će carina biti ukinuta“, kaže iz Sektora za strateške analize PKS, Bojan Stanić.

Preostalih oko 30 odsto proizvoda carine bići ukinute u jednom periodu prilagođavanja od pet do 10 godina, dok će oko 10 odsto proizvoda ostati pod carinskom zaštitom jer je reč o strateškim proizvodima bitni i za jednu i za drugu zemlju.

U režimu bez carine biće sveža jabuka, prerađevine od voća, džemovi semenska roba. Za pet godina moći ćemo da prodajemo i vina”, kaže direktor Uprave za zaštitu bilja Nebojša Milosavljević.

Zatim su tu farmaceutski proizvodi, hemijske i mašinske industrije”, ističe iz Sektora za usluge Regionalne privredne komore Niš, Zoran Marković.

Iz ove liberalizacije izuzeti su kukruz, suncokret, suncokretovo ulje, pšenica i pšenično brašno jer je ove proizvode Kina zaštitia”, dodaje Milosavljević.

Poslednjih godina spoljnotrgovinska razmena između Nišavskog regiona i Kine je rasla. 2020. godine je bila 135 miliona dolara, a prošle godine 260 miliona dolara. U tom odnosu Kina kao spoljnotrgovinski partner našeg regiona je na drugom ili trećem mestu, zavisno od godine.

U Srbiji ima oko hiljadu i po kineskih firmi, a veće u Nišu su Johnson Electric, Xing Ju, Spintec precision.

Prvi rezultati ovog Sporazuma biće vidljivi tek za šest meseci, a pravi tek za nekoliko godina, ocenjuju ekonomski stručnjaci.

Mislim da bukvalno svaki proizvođač koji ima ogromnu proizvodnju u Srbiji može naći mesto na tržištu Kine, jer je to veliko tržište. Mi kao zemlja možemo da pokrijemo i jedan manji grad u Kini i ako to uspemo pun je pogodak”, načelnica Uprave za veterinu Tamara Bošković.

Ovakav sporazum sa Kinom ima samo još Švajcarska i Gruzija, i sa sporazumom sa Rusijom i to treba iskoristiti, dodaje Marković.

Sporazum o slobodnoj trgovini između Srbije i Kine potpisan je u Pekingu oktobra prošle godine.

Leave a reply