Optužnica protiv bivše gradonačelnice Niša još nije pravosnažna

Redakcija
2 Min Read

Optužnica protiv bivše gradonačelnice Niša Dragane Sotirovski još nije pravosnažna, rekla je predsednica Odeljenja za borbu protiv korupcije Višeg suda u Nišu Aleksandra Mojašević Krstić. Sva četvorica saoptuženih zaključili su sporazume gde će morati lokalnoj samoupravi da vrate oko 132 miliona dinara, a određen im je i kućni pritvor.

foto: Arhiva Zona plus
foto: Arhiva Zona plus

„Iako je optužnica protiv bivše gradonačelnice Niša Dragane Sotirovski potvrđena odlukom veća Višeg suda u Nišu 18. decembra, ona još nije pravosnažna jer se spisi nalaze u Apelacionom sudu na odlučivanje po žalbi njenog branioca.  To u praksi znači da moramo da čekamo pravosnažnost da bi bilo započeto suđenje. Videćemo, sve zavisi od odluke Apelacionog suda u Nišu. Možda to rešenje ukine, vrati, a ukoliko bude odbijena žalba branioca, to znači da kreće suđenje“, kaže Mojašević Krstić.

 

U međuvremenu, četvorica koji su označeni kao pomagači u izvršenju produženog krivičnog dela zloupotreba službenog položaja, koje se njoj stavlja na teret zaključila su sporazume. Jedan će biti obavezan da gradu nadoknadi štetu od 10,7 miliona dinara i biće u kućnom pritvoru godinu dana. Drugi – oko 28 miliona treba da nadoknadi štetu gradu, a kazna kućnog pritvora je 10 meseci.

„Treće lice je kažnjeno  zatvorom u trajanju od jedne godine u objektu gde stanuje uz primenu elektronskog nadzora i da nadoknadi štetu gradu oko 46.505.078 dinara. Za četvrto lice – kazna zatvora 10 meseci u prostorijama gde stanuje i nadoknada štete od 46.505.078 dinara“, ističe predsednica Odeljenja za borbu protiv korupcije Višeg suda u Nišu.

U ovom odeljenju kažu da su od 2018. do kraja 2025. godine imali 657 sporazuma o priznanju krivičnih dela.

Dodaju da je u tom periodu bilo 1020 pravosnažno osuđujućih presuda, 49 oslobađajućih, 48 kojima se optužba odbija, sedam rešenja o obustavi i isto toliko o odbačaju.

 

Share This Article