понедељак, новембар 25

Ozbiljni oblici nasilja – sistem zaleđen traumom (VIDEO)

0
70

U Specijalnom sudu u Beogradu traje suđenje Miljani i Vladimiru Kecmanoviću, a tokom dana je ispitivan njihov sin koji je 3. maja prošle godine u OŠ Vladislav Ribnikar ubio devet vršnjaka i čuvara te škole. Javnost je i dalje šokirana zbog tog zločina i masakra koji se dan kasnije dogodio u selima u okolini Mladenovca. Gde je sistem danas, koliko moćno može da prevenira ozbiljne oblike nasilja? To je tema međunarodne konferencije koju organizuje niški Centar za socijalni rad.

Stravični masakri, ubistva koja su počinila deca, nasilje kakvo do sada nismo susretali  – čitav sistem je u jednom trenutku bio u stanju zaleđenosti. Struka i dalje traži najbolje odgovore. Razmena znanja na međunarodnoj konferenciji koja se pod nazivom „Ozbiljni oblici nasilja – sistem zaleđen traumom“ održava u Nišu  trebalo da bi da pomogne u tome.

„Kako i zašto se nama dogodilo da nismo izabrali ni borbu ni beg već da smo ušli u freeze (zaleđenost) je veliko pitanje. Njime se bavimo ne samo na konferencijama, već i u istraživanjima i na na terenu“, izjavila je prof. dr Tatjana Stefanović Stanojević sa Filozofskog fakulteta u Nišu.

A da li se sistem odledio?

„Da naravno, kao odgovorno društvo nemamo pravo na stanje zaleđenosti. Sistem je morao da se odledi, morao da traži odgovore, još uvek traga za njima. Nadam se da će i ovaj skup izroditi neke nove puteve  i nova rešanja“, ocenila je Maja Stojanović iz Centra za socijalni rad u Nišu.

Tatjana Stefanović Stanojević je dodala da su dovoljno dugo psiholozi, psihijatri, socijalni radnici i pedagozi bili nekakva dekoracija, pomoć drugim strukama.

„Ovo je sada naš trenutak, da ga prepoznamo i izađemo iz zaleđenosti, kažemo ljudima da je u redu što su uplađeni, da im damo ruku da izađu iz toga, jer smo mrdnuli makar jednim okom i jednom rukom“.

Empatija je jedan od načina da se izađe iz zaleđenosti.

„Nama je potrebna empatija, kretanje, pesma, igra – to su resursi koje imamo da izađemo iz trauma“, rekla je traumaterapeut dr Sarah Zorica Matić.

U Bosni i Hercegovini pomoć je trenutno usmerena ka unesrećenima zbog poplava, koje su odnele više života.

„Ljudi su u stanju šoka. Čak, onima koji su neposredno pogođeni poplavama sad i nismo ni u mogućnosti da pružimo psihosocijalnu podršku“, rekao je direktor KJU “Porodično savjetovalište” Sarajevo Osman Šaljo.

Međunarodnu konferenciju organizuju Centar za socijalni rad „Sveti Sava“, Savetovalište za porodicu, Niš i Komora socijalne zaštite.

 

***Ovaj projekat sufinansiran je sredstvima Grada Niša. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

 

Leave a reply