субота, септембар 28

Počela sednica GSUN na kojoj će se glasati o rezoluciji o Srebrenici, Srbiju predstavlja Vučić

0
147

U Njujorku je počela sednica Generalne skupštine Ujedinjenih nacija na kojoj će se glasati o rezoluciji o Srebrenici, koju su predložile Nemačka i Ruanda.

Uoči sednice Vanuatu, Antigva i Barbuda i Malavi povukli su kosponzorstvo rezolucije o Srebrenici, javio je izveštač Tanjuga.

Sednica je počela malo posle 16 časova, a na njoj će u ime Srbije govoriti predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

Sednica je počela minutom ćutanja povodom pogibije iranskog predsednika Ebrahima Raisija.

Iako se, prema proceduri Generalne skupštine, odluke donose konsenzusom, za koji je potrebno da sve države budu saglasne oko teksta nacrta rezolucije, o predlogu rezolucije o Srebrenici će se glasati, pošto se Srbija, Rusija i Kina protive njenom usvajanju.

Na glasanju u Generalnoj skupštini UN zemlje nemaju pravo veta, a svaka od 193 države članica ima pravo na jedan glas.

Iako Crna Gora nije među kosponzorima, najavljeno je da će ta zemlja glasati za usvajanje rezolucije, nakon što je podnela amandmane na nacrt rezolucije.

Stalna misija Srbije pri UN je apelovala na kosponzore rezolucije da, u interesu svih, pre svega naroda u BiH, ali i svih članica UN, povuku tekst rezolucije, kako države članice ne bi bile dovedene u poziciju da glasaju o osetljivom pitanju koje zahteva konsenzus.

Vučić je u ponedeljak, pre puta u Njujork, prisutvovao molebanu koji je u Hramu Svetog Save u Beogradu održao patrijarh SPC Porfirije, koji je Vučiću poželeo da ima mudrosti i odlučnosti da svedoči istinu.

Po blagoslovu patrijarha Porfirija u podne će u znak podrške srpskom narodu zvoniti zvona na svim crkvama Srpske pravoslavne crkve.

Vučić: Visokopolitizovana rezolucija o Srebrenici, pozivam sve zemlje da ne glasaju

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas na Generalnoj skupštini UN, na kojoj se glasa o rezoluciji o Srebrenici, da je to visokopolitizovana rezolucija i pozvao sve zemlje članice da ne glasaju.

„Zašto pozivam sve koji se nalaze u ovoj sali da glasaju protiv rezolucije – ovo je visokopolitizovana rezolucija i ja bih postavio tri pitanja na koja nismo čuli adekvatne odgovore od glavnih autora ove rezolucije, od Nemačke“, rekao je Vučić.

On je zapitao zašto se donosi ova rezolucija.

„Pod broj jedan, govorili su o individualnoj pravnoj odgovornosti, pominjući ovde crnogorske amandmane. I pitam vas, ako je tako, zašto se ova rezolucija uopšte i donosi? Zato kada je reč o individualnoj pravnoj odgovornosti, ona je već urađena, isporučena kroz optužnice, kroz presude i svi ti ljudi koji su bili optuženi, oni su već i osuđeni i osuđeni na zatvorske kazne. Nema nikakvih pojedinačnih imena u ovoj rezoluciji, to se uopšte i ne pominje“, poručio je Vučić.

On je poručio je danas da su Srbi ponosan narod koji je uvek umeo da se brani, ali da danas pred Ujedinjenim nacijama ne brane samo sebe već brane svet i principe međunarodnog javnog prava i pozvao države članice UN da glasaju protiv usvajanje Rezolucije o Srebrenici.

„Mi pripadamo ponosnom narodu koji je oduvek umeo da se brani. I to je ono što mi i danas radimo. Ali mi danas ne branimo samo sebe. Mi branimo svet i principe međunarodnog javnog prava. I pozivam države članice da glasaju protiv ove rezolucije“, poručio je Vučić sa govornice na sednici Generalne skupštine Ujedinjenih nacija na kojoj se raspravlja o rezoluciji o Srebrenici.

Naglasio je da rezolucija neće doprineti pomirenju već će, ukoliko bude usvojena, izazvati nove podele, ne samo u regionu već i u celom svetu.

Podsetio je da je i sam posetio Memorijalni centar u Srebrenici kako bi doprineo pomirenju, ali da je tamo bio napadnut.

„Otišao sam da pognem glavu i da položim cvet, i skoro sam bio linčovan. A i dan posle sam pružio ruku onima koji su to organizovali. Ovde se ne radi o pomirenju. Ovde se ne radi o sećanjima. To je nešto što će samo otvoriti stare rane i što će stvoriti potpuni politički haos. I ne samo u našim krajevima, već i ovde u ovoj sali“, rekao je Vučić.

Kina: Nećemo glasati za rezoluciju

Predstavnik Kine u Ujedinjenim nacijama izjavio je danas da ta zemlja neće glasati za nacrt rezolucije o Srebrenici. On je na sednici Generalne skupštine, na kojoj se raspravlja o rezoluciji o Srebrenici, rekao da „ishitreno“ glasanje o nacrtu rezolucije nije u skladu sa duhom pomirenja u BiH i regionu, niti sa željom da se očuvaju mir i stabilnost, zbog čega Kina nema alternativu sem da glasa protiv nacrta rezolucije.

„BIH je važna zemlja na Balkanu i u zajedničkom interesu je da BiH shvati važnost harmoiničnog suživota i da održi mir. Ratovi 90-ih su tamna strana istorije i doveli su do smrti civila. Kina je za to da se spreči ponovno dešavanje tragedija da jedinstvo i solidartnost idu ka pomirenju“, rekao je on.

On je naglasio da Kina poziva na punu komunikaciju sa svim učesnicama i dodao da će ta zemlja nastaviti da radi na miru i stabilnosti u BiH i regionu. Istakao je da sve zajednice u BiH treba da rade zajedno na očuvanju i održavanju institucionalnih okvira postavljenih Dejtonskim sporazumom i da bi trebalo da postignu saglasje oko velikih pitanja u vezi sa međunarodnim odnosima i stabilnošću i da naprave veći napredak na putu konsolidacije nacionalnog pomirenja i unapređenja u izgradnji nacija.

„Nacrt rezolucije je raspršio velike kontroverze u BiH, relevantne zemlje regiona i države članice koje su uključene takođe su iskazale sve snažne stavove“, rekao je on.

Ko sve neće glasati „za“, ko će biti uzdržan

Protiv rezolucije su Rusija, Mađarska, Belorusija, Kina, Komoros, Antigva, Sirija, Kuba, Kongo, Severna Koreja Dominika, Eritreja, Esvatini, Grenada, Mali, Nauru, Nikaragva, Sao Tome i Principe i Srbija.

Među uzdržanim su, između ostalih Grčka, Kipar, Kazahstan, Maldivi, Meksiko, UAE, Vijetnam i mnoge druge.

Među zemljama koje nisu glasale, a koje su pre procesa rekle da su protiv rezolucije su Azerbejdžan i Venecuela.

Predstavnik Azerbejdžana u UN izjavio je danas na sednici Generalne skupštine UN na kojoj se raspravlja o rezoluciji o Srebrenici da ta zemlja neće biti u mogućnosti da glasa za predlog tog dokumenta ukoliko bude dat na glasanje. On je naveo da Azerbejdžan smatra da ovakve odluke moraju biti donete konsenzusom.

Kuba neće glasati za rezoluciju o Srebrenici.

Nikaragva će glasati protiv rezolucije koju je predložila Nemačka.

Povodom rezolucije o Srebrenici Namibija će biti uzdržana.

Angola će biti uzdržana na današnjem glasanju.

Ujedinjeni Arapski Emirati će biti uzdržani povodom rezolucije.

Demokratska Republika Kongo glasaće protiv rezolucije.

Grčka je bila uzdržana: Rezolucija podriva napore ka regionalnoj saradnji, vreme rezolucije takođe izaziva zabrinutost, budućnost Bosne i Hercegovine i njenih građana i celog Zapadnog Balkana može da postoji samo u okviru Evropske unije.

Leave a reply