среда, април 2

Pod krovom podrške: Nova socijalna usluga u Nišu (video)

0
44

Kako omogućiti mladima sa teškoćama u razvoju da vode samostalan život i budu deo zajednice? Inicijativa za uvođenje socijalne usluge stanovanja u Nišu, nazvane „Pod krovom podrške“, mogla bi da bude rešenje. Roditelji, stručnjaci i organizacije bore se za model koji već uspešno funkcioniše u drugim gradovima. Dok se čeka podrška lokalne samouprave, porodice mladih sa teškoćama u razvoju ističu da je ovakva usluga neophodna za njihovu inkluziju i kvalitetniji život.

Biljana Stojanović i Bojana Vranić su deo tima koji je pokrenuo inicijativu da se u Nišu uvede socijalna usluga stanovanja za decu i mlade sa teškoćama u razvoju u procesu osamostaljivanja.

“Mi smo ovu akciju poreknuli iz lične potrebe jer svi roditelji koji imaju decu sa poteškoćama u razvoju se pitaju šta će biti sa decom kada nas ne bude. Ova usluga je prilika da se deca osamostale i da im se poboljša kvalitet život u lokalnoj zajednici”, objašnjava koordinatorka projekta Biljana Stojanović inače majka autističnog deteta.

“Sada su ova deca van svakog sistema, jer dok su u procesu obrazovanja negde su i vidljivi, ali posle školovanja nema druženja, socijalizacije osim ako im porodica to ne omogući”, dodaje koordinatorka istraživanja u projektu za novu socijalnu uslugu Bojana Vranić.

Koliko je to teško zna i majka devetnaestogodišnjeg Davida sa autizmom koji je završio Umetničku školu u Nišu.

“Ova uslga “Pod krovom podrške” je san svakog od nas roditelja jer zamišljamo da će to tako funcionisati da će deca sličnog senzibiliteta zajedno živeti, da zajedno prirpema hranu”, kaže Davidova majka Ivana Radojčić.

Usluga stanovanja za mlade sa teškoćama u razvoju bi podrazumevala da u jednom stanu živi najviše šest osoba sa poteškoćama u razvoju a koji bi mogli da čine jednu funkcionalnu porodicu.

“Ta usluga odlično funkcioniše u kombinovanju stanovanja osoba sa autizmimo sa osobama sa drugim razvojnim smetnjama”, kaže predsednica Udruženja „Dan“, Jelena Petković.

Takva usluga već postoji u Pančevu, Kuli i Šapcu. Svoja iskustva prenose Nišu, ali suština je da bi grad trebalo da obezbedi novac za konstantnu podršku stručnih lica osobama sa poteškoćama u razvoju, dok je obezbeđivanje stanova manji problem.

“Naša preporuka će biti da model bude sličan modelu u Pančevu, da grad finansira plate i hororare zaposlenih, a ostalo da participiraju sami korisnici”, objašnjava direktorka Udruženja “Na pola puta” Pančevo Marina Kurulj.

“Grad će moći da ovakvu uslugu il isličnu da pokrene u budućem period i najverovatnije sledeće godine jer su potrebna budžetiranja i priprema za to kako bi je pokrenuli”, dodaje gradski većnik Stevan Veselinović.

Uvođenje usluge „Pod korovom podrške“ opravdava i to što bi njen trošak bio gotovo isti kao boravak osoba sa poteškoćama u razvoju u ustanovama. Istovremeno, predstavljala bi primer dobre prakse u primeni evropskih standarda deinstitucionalizacije i inkluzije.

POD KROVOM PODRŠKE

Comments are closed.