петак, октобар 4

PROŠIRENI KAPACITETI RAZVOJNOG SAVETOVALIŠTA U DOMU ZDRAVLJA

0
114

Niški Dom zdravlja proširio je kapacitete Razvojnog savetovališta i zaposlio nove stručnjake koji će raditi sa decom koja imaju određena odstupanja u razvoju.

Roditelji u razvojno savetovalište decu dovode iz različitih razloga, a najčešće zbog kašnjenja u govorno jezičkom razvoju, smetnji iz spektra autizma i disharmoničnog razvoja.

Koliko Razvojno savetovalište niškog Doma zdravlja znači porodicama najbolje svedoče iskustva roditelja koji ovde dovode svoju decu.

Ja sam mama četvorogodišnjeg dečaka sa autizmom. Mi smo već godinu dana uključeni u program „Porodične rane intervencije“ i puno nam je značilo – osnažilo je moju porodicu i mene kao roditelja u svakodnevnom radu sa detetom, kaže Aleksandra Nikolić.

Na pitanje da li se vide promene odgovara:

Apsolutno! Mi smo od jednog dečaka koji je bio u svom svetu, postigli smo da on sada komunicira, polako počinje da  izgovara reči, kaže ova mama.

Razvojno savetovalište postoji u niškom Domu zdravlja dvedesetak godina, u okviru ranog razvoja deset godina. S obzirom da je puno dece kojima je pomoć potrebna, kapaciteti savetovališta su sada prošireni, a pomoć mališanima će pružati i novi stručnjaci.

Sada imamo osam saradnika – četiri psihologa, po dva logopeda i defektologa, a tu je i izabrani pedijatri koji su i kroz specijalizaciju i kroz dodatne edukacije kompetentni da prepoznaju razvojne smetnje kod dece i blagovremeno ih upute u razvojno savetovalište. Tu se upućuju deca sa svim vrstama razvojnih rizika, bilo da su uočene odmah po rođenju ili kasnije, kaže dr Snežana Zdravković, načelnica Službe pedijatrije

Od 2018. godine promenjen je i način rada sa decom.

To je velika promena i za porodicu i za nas. Ceo pristup je porodično orijentisan – podrđka se pruža u prirodnom okruženju, u porodičnom domu i u vrtiću, kaže Jelena Petković , psiholog.

Na svečanosti povodom proširenja kapaciteta mališanima iz 72 porodice koji su pacijenti savetovališta podeljeni su paketići.

Leave a reply