понедељак, март 24

Radionice za najmlađe: Kako nastaju lutkarske predstave? (VIDEO)

0
161

Pozorište lutaka u Nišu, u sklopu Nedelje izvođačkih umetnosti, organizovalo je lutkarsku radionicu za predškolce, dok je za školarce sutra u 10 ujutru. Sem lutkarskih radionica, niški lutkari igraju i predstave. Jedna od njih je “Kad su cvetale tikve” sutra od 18.30 , kao i “Pepeljuga” koja se igra u nedelju od 11.30.

KAKO NASTAJU LUTKARSKE PREDSTAVE?

Kako nastaje lutkarska predstava? Od čega su sve izrađene lutke? Ko sve stoji iza toga? Odgovore na ova, ali i mnoga druga pitanja predškolci su mogli da čuju na lutkarskoj radionici u Pozorištu lutaka Niš. U tome sui m pomogli glumci ove ustanove kulture.

Lutkarske radionice za decu predškolskog i školskog uzrasta organizuju se povodom Svetskog dana pozorišta za decu i mlade, Svetskog dana lutkarstva i Svetskog dana pozorišta. Sve to deo je Nedelje izvođačkih umetnosti koju obeležavaju niški lutkari.

Radionice nemamo samo u ovoj nedelji, već ih redovno održavamo. Te radionice su rado prihvaćene od strane dece. Zavisi da li dolaze manja ili veća deca. Njima se pokazuju lutke, od čega su napravljene, kako se zovu. Mogu da dodirnu lutke.Glumci im prezentuju kako se animiraju lutke. To je vrlo zanimljiva delatnost, kaže direktorka Pozorišta lutaka Niš Milica Radulović.

U okviru obeležavanja ovih datuma, igraju se predstave „Cveće male Ide“,„Kad su cvetale tikve i „Pepeljuga“. Nedavno je Pozorište lutaka Niš ponovo uvelo večernju scenu.

Po deset, petnaest ljudi grupno dolazi na večernju scenu. Gledali su “Kad su cvetale tikve”. To je najnovija predstava za koju je neverovatan odziv. Bila je veliki rizik za ovo pozorište. Puno je bilo nepoverenja da li će moći da se prilagodi deci zbog scena nasilja, kaže Milica Radulović. 

Na večernjoj sceni igraju se i “Aska i vuk , “Pop Ćira i pop Spira” i “Dvanaesto more”.

Ali ne možemo da zaboravimo predstave koje se obraćaju mlađoj deci i koje su tražene u velikoj meri. Edukativni deo je prisutan u prestavama za mlađi uzrast. Ove za starije imaju i angažovanu funkciju, kaže direktorka. 

 

Comments are closed.