Regenerativno poslovanje – šta je to?
Regenerativna ekonomija ne znači samo ekonomiju ili proizvodnju u kojoj se smanjuje zagađivanje životne sredine. To je proizvodnja čiji je cilj obnavljanje i unapređenje prirodnih resusrsa i ekosistema. Tako bar navode na Ekonomskom fakultetu u Nišu koji je koordinator EU programa čiji je ciljda se smanji jaz u istraživanjima između visoko razvijenuh EU zemalja i zemalja regiona.
Održivost 2.0: Istraživanje budućnosti regenerativnog poslovanja
Cirkularna ekonomija, upravljanje otpadom i urbani biodiverzitet to su tri teme regenerativne ekonomije o kojoj raspravljaju ekonomisti, preduzetnici, predstavnici državnih
Kao primer dobre prakse – firma iz Hrvatske koja proizvodi pelet. Kažu da se ulaganja u zelenu tranziciji isplate za tri do četiri godine. Ali, uz subvencije države.
U Crnoj Gori se prelazak na ekološki prihvatljive tehnologije subvencioniše kroz Eko Fond.
Niko na Zapdanom Balkanu nije baš odmakao u zelenoj tranziciji.
Projekat je počeo januara ove godine i trajaće narednih pet godina. Treba da Zapadni Balkan približi praksama koje promovišu i društvenu odgovornost, inkluziju, urbani biodiverzitet, zdravlje zemljišta i kvalitet vode, između ostalog. Tvrdi se da regenerativne prakse dogoročno pomažu ublažavanju klimatskih promena, smanjenju zagađenja, poboljšanju sigurnosti hrane i promovisanju dobrobiti zajednice.