недеља, јануар 19

ROMING NA LETOVANJU: DOBRO SE RASPITAJTE PRE POLASKA! (VIDEO)

0
167

Jedna od bitnih stavki prilikom planiranja godišnjeg odmora je cena rominga u inostranstvu. Ponekad su cene toliko visoke da se više isplati da u samom letovalištu kupite pripejd karticu nekog od lokalnih mobilnih operatera i jednostavno je po završetku letovanja bacite. Ipak od prošle godine u zemljama Zapadnog Balkana nema rominga i pozivi, poruke i prenos podataka se tarifiraju kao u nacionalnom saobraćaju.

Pojavom mobilnog Interneta, ljudi su počeli da sa sobom nose svoje notebook-e i modeme na odmor, da bi se kasnije zapanjili kada im posle letovanja stigne astronomski račun. Globalizacija i ukrupnjavanje kapitala su uticali na to da i cene rominga postanu pristupačnije u svim onim zemljama u kojima operateri posluju. I stari i mladi su uglavnom dobro obavešteni o tome.

  Preko aplikacije operatera postoji mogućnost da korisnici na svom pametnom uređaju ograniče upotrebu prenosa podataka odnosno da ih operater obavesti kada dostignu uplaćeni iznos koji je predviđen paketom koji inače plaćaju na mesečnom nivou.

Međutim, situacija je skroz drugačija kada se izađe iz zemlje. Tada se prenos podataka naplaćuje po cenama operatera u zemlji u koju putujemo. Iz Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija savetuju da pri ulasku u drugu zemlju prenos podataka isključe. Velikih troškovi građani Srbije su lišeni u zemaljama u zemaljama Zapadnog Balkana, gde od prošle godine nema rominga.

“To važi za Crnu Goru, Severnu Makedoniju, Albaniju i BiH. Jedino na šta bi naši građani u njima trebalo da obrate pažnju, jeste da internet koriste do količine u okviru svog tarifnog paketa a za veću količinu da provere sa svojim operatorom pod kojim uslovima koriste dodatni prenos podataka”, kaže državni sekretar u Ministarstvu telekomunikacija, Milan Dobrijević. 

Dodaje da sa Grčkom od prošlog leta imamo memorandum zaključen između resornih ministarstava dve vlade i da su grčki operatori smanjili cene rominga za naše građane.

“One su sada takve da cena minuta razgovora počinje od 19 dinara po minuti, što je znatno manje od redovne cene u romingu, a cena poruke je tri do četiri dinara, dok prenos podataka kod sva tri operatora u Grčkoj, ma gde da se nađete u ovoj zemlji, košta svega dinar po megabajtu”, kaže Dobrijević.

Iz resornog ministarstva ocenjuju da je u naredne dve-tri godine teško očekivati da se ukine roming sa zemljama Evropske Unije, kao što je urađeno na Zapadnom Balkanu. Do tada našim građanima ostaje da pažljivo koriste svoje mobilne telefone u inostranstvu, da aktiviraju posebne roming dodatke. Ti dodaci za Tursku kao i za zemlje EU omogućavaju recimo prenos gigabajt podataka za sedam do 10 dana, po ceni od 700, 800 ili 1.000 dinara, zavisno od operatora.


Comments are closed.