SAMO PET ODSTO POLJOPRIVREDNIKA JE OSIGURALO SVOJ ROD (VIDEO)
Samo deo od pet odsto individualnih poljoprivrednih proizvođača u Srbiji naplatiće od društava osiguranja štetu koju su pretrpeli zbog proteklih oluja, jer su se na vreme osigurali od ovakvih rizika, kažu u Udruženju osiguravača Srbije. Štete se tek procenjuju, ali najveće imaju poljoprivrednici na severu i zapadu Srbije. To su i područja koja su u povećanom riziku od vremenskih neprilika.
Ovo su štete na poljoprivrednim parcelama posle olujnog vremena koje je Srbiju zahvatilo sredinom jula. Samo u jednoj bašti u niškom selu Lalianc štetu poljoprivrednica procenjuje na 1500 evra. Toliko je, kaže, u nju i uložila.
Muku Stojane Pavlović deli još mnogo poljoprivrednih proizvođača u Srbiji koji razgovaraju sa predstavnicima svog mesta kako da prežive. Država neće moći svima da izađe u suret, a u Udruženju osiguravača Srbije kažu da mali broj njih poseduje polisu osiguranja.
“Svega pet do šest odsto indivudualnih poljoprivrednih proizvođača poseduje polisu osiguranja koji u vlasništvu imaju 85 odsto obradivih poljoproprivrednih površina. Veći je broj pravnih lica koji su osigurali poljoprivredne površine, njih 60 odsto, ali oni poseduju svega 15 odsto oranica u Srbiji”, kaže Zoran Ćirić iz Udruženja osiguravača Srbije.
Konačna procena načinjene štete još nije gotova, ali se stručnjaci slažu da se radi o milionskim iznosima. Najveće štete su tzv. područjima Srbije sa povećanim rizikom od vremenskih neprilika, a koje su uglavnom u Zapadnoj Srbiji.
“Tri do pet procenata onoga što poljorpivrednik može da proda ono što je uzgajao mu je potrebno za polisu osiguranja. Npr. za hektar pšenice je polisa od 1500 do 2000 dinara”, objašnjava Ćirić.
Ipak, polisa osiguranja u poljoprivredi zavisi od površine obradivog zemljišta i osetljivosti kulture. Za grožđe koje spada u osetljiviju poljoprivrednu kulturu pa je premija veća – oko 7.000 dinara.
Dobra vest je da se u poslednje tri godine povećao broj osiguranih građana bilo da je reč o poljoprivredi, imovini ili zdravlju.
Ovaj projekat sufinansiran je sredstvima grada Niša. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.