TV ZONA PLUS – HD

VESTI IZ NIŠA I REGIONA

Današnje vesti Društvo Ekonomija region i Srbija Udarne VESTI

SECOND HAND – NUŽDA, EKOLOGIJA ILI AUTENTIČNOST? (VIDEO)

Na teritoriji grada Niša postoji preko 40 “second hand” radnji. Najveći broj njih nalazi se u samom centru, u Voždovoj ulici. Bez obzira na veliki broj, popularnost “second handova” ne jenjava. Ekonomisti ocenjuju da je razlog tome slaba kupovna moć, ali da li je to jedini razlog? Zbog čega zapravo kupujemo u second hand-u?

Ovo je Voždova ulica u centru Niša, ili ulica “second handova”. Tu se nalazi najveći broj ovakvih radnji na teritoriji grada Niša. I gotovo da u svakoj možete u neko doba dana zateći gužvu. Koliko i zašto Nišlije kupuju u second hand-u? Takve radnje su odraz slabije kupovne moći, ocenjuju ekonomisti.

 

Boban Stojanović, predsednik Društva ekonomista Niša

Eksplozija “second handova” je odraz slabe kupovne moći stanovništa koje usmerava svoj ionako slab dohodak nakon kupovine hrane na smanjenje troškova prilikom kupovine odeće. A niske cene u “second handovima” su upravo ta tražnja koja postoji u jednom velikom delu stanovništa , kaže Boban Stojanović, predsednik Društva ekonomista Niša.

Na teritoriji grada Niša postoji preko 40 second hand radnji. Cene u njima variraju u zavisnosti od radnje do radnje. U nekima od njih određeni komad odeće ili obuće možete pronaći na sniženjima po ceni od 50 do 100 dinara. Dok drugi “second handovi” prodaju isključivo brendiranu garderobu, pa su samim tim i nešto skuplji. Profesorka Jelena Božilović, sociolog, u tome ne vidi ništa neobično, jer kako kaže, živimo u potrošačkom društvu.

doc. dr Jelena Božilović

Ima ljudi koji kupuju u “second hand-u” kako bi našli neke autentične stvari, odnosno, kako bi izgradili svoj modni izraz. Prosto kupujemo, ne zato što nam je nešto nužno, nego zato da bismo samo kupovali, kaže sociolog doc. dr Jelena Božilović.

Te stvari se iznose na alternativno tržište i stižu u ovaj region, u nerazvijene zemlje i zbog toga imamo nesrazmeran broj ovakvih prodavnica, kaže Boban Stojanović.

Iako zvanični podaci pokazuju da ima 40-ak “second hand” radnji u Nišu, sami prodavci nezvanično kažu da ih ima mnogo više. Jedini grad koji ima više ovakvih radnji od Niša jeste Beograd sa 119 “second hand-ova.”

 

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com