понедељак, децембар 9

Sezona zmija u punom jeku: kako prepoznati otrovnicu?

0
192

Foto: Udruženje “ZooPlanet” Niš

Kada je toplo – veće su šanse da naiđemo na zmiju ukoliko boravimo u prirodi.

U niškom Udruženju “ZooPlanet” kažu da su pozivi građana povećani, ali uobičajeni za ovo doba godine. U poslednje dve – tri nedelje volonteri su oko 20 puta izašli na teren da udalje zmiju, dok je poziva bilo više od 300.

Mi ne možemo sve urbane zmije u urbanom području da sklonimo iz grada, zato što su one deo te prirode i života u lokalnoj zajednici i one one imaju neku svoju ulogu. Ljudi znaju da prepoznaju otrovnu od neotrovne zmije, kaže osnivač Udruženja “ZooPlanet” Niš Dušan Stojanović.

U Srbiji postoji deset vrsta zmija. Od toga su tri otrovnice. Najčešće se u urbanim delovima mogu naći neotrovne zmije, poput smuka, ribarice ili belouške, koje se uglavnom nalaze u blizini reka.

Jedina otrovna zmija koja može da se nađe u našem području da se nađe je poskokIzuzetno je prepoznatljiva vrsta zmije. Mirna je zmija, kada naiđe čovek, ona se sklanja, sklupča i čeka da taj predator prođe. Kada krenemo ka toj zmiji, ona ima odbrambeni mehanizam, tako da napadne. U nekim slučajevima ne mora da izbaci otrov, u nekim izbaci. Poskok ima romboidne šare na leđima. Mužjaci su sivkaste boje sa scrnim šarama, dok su ženke više bakarnih boja, kaže Stojanović.

U Zavodu za urgentnu medicinu Niš napominju da se i u slučaju ujeda neotrovnice obavezno jave lekaru.

Bez panike ukoliko dođe do ujeda. Imamo vremena da se obratimo lekaru ili pozbati drugu vrstu pomoći. Da se ne krećemo, najosnovnije je to mirovanje, da sprečimo preteranu cirkulaciju i dodatno širenje otrova, kaže specijalista urgentne medicine dr Jadranka Trifunov.

Mesto ujeda može da se isperemo vodom, ali ne bi trebalo da se isisava otrov, zaseca rana, pa čak ni da se podveže mesto ujeda, kako se ne bi zaustavila cirkulaciju i došlo do nekroze tkiva.

Kada dođe do ujeda zmija i kada interveniše hitna pomoć, uglavnom dajemo simptomatsku terapiju, infuzionu terapiju, možda neki analgetik, mirovanje, hitan je transport takvog pacijenta u Klinički centar. Najčešće vozimo na Infektivnu kliniku ili vozimo u Urgentni centar ako dođe do pogoršanja stanja, da bi što pre pacijent primio serum, kaže dr Trifunov.

Dr Trifunov kaže da postoje protokoli po kojima se daje serum. Ne daje se rutinski, već ako postoje stroge indikacije.

Comments are closed.