TV ZONA PLUS – HD

VESTI IZ NIŠA I REGIONA

Današnje vesti Društvo Udarne VESTI Zdravstvo

“SIVO” VREME NE PRIJA NIKOME (VIDEO)

Kišu koja danima pada i promene temperature najteže podnose kadriovaskualrni, reumatski, onkološki pacijenti, ali nisu imuni ni ostali, naročito psihijatrijski bolesnici. Lekari urgentne medicine u Nišu dnevno imaju do 100 terena, a u poslednje vreme sve više im se javljaju pacijenti sa respiratornim infekcijama.

U ambulanti je oko 150 odraslih pacijenata, dok je u pedijatrijskoj ambulanti u večernjim satima između 30 I 50 pacijenata.

Što se tiče patologije, ovo hladno vreme, promenu vremena najteže podnose kardiovaskularni pacijenti – hipertenzije, bolovi u grudima, gušenje, angina pektoris. Što se tiče onkoloških pacijenata, bolovi, reumatski pacijenti, bolovi u kičmi. Sada su se javile respiratorne infekcije različitog tipa, gušobolje, curenje iz nosa, bolovi u ušima, glavobolje, povišene temperature. I vozimo za Kruševac kovid pacijente skoro svaki dan, kovid nije stao, objašnjava specijalista urgentne medicine dr Dragiša Aleksić.

Lekarima urgentne medicine redovno se javljaju i psihijatrijski pacijenti, naročito oni anksiozni. Takvih pacijenata bude oko pet dnevno.

Slično je i u niškom Domu zdravlja gde osim zbog anksioznosti, pacijenti traže pomoć i zbog narušenih porodičnih međuljudskih odnosa, ali i depresije. Trebalo bi razlikovati ozbiljnu depresiju od one sezonske, koja se javlja samo u određenom periodu godine, zimi i u proleće. Međutim, ako to traje duži vremenski period i remeti funkcionisanje osobe, onda je znak za uzbunu, kažu stručnjaci.

Ako ja gubim energiju, ako gubim volju, ako se osećam stalno umorno, ne mogu da se koncentrišem, ne mogu da spavam ili previše spavam, ne mogu da jedem ili preterano jedem, ako ne funkcionišem kognitivno. Depresija pogađa i samopouzdanje. Depresija je kao kad stavite crne naočare i sve vidite crno, kaže psihijatar Doma zdravlja Niš dr Aleksandar Stojičić.

Zato je lekarska pomoć neophodna.

To važi ne samo za psihička oboljenja. Lekari svima savetuju redovno uzimanje terapije i kontrolu lekara. Ukoliko se fizički naprežemo, trebalo bi da preventivno uzimamo lekove protiv bolova u grudima, poput nitro-glicerina ili andol-aspirina, savetuju stručnjaci.

 

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com