SLOBODAN PRISTUP INFORMACIJAMA: KOJI SU PROBLEMI?
Kako zahtevi za pristup informacijama od javnog značaja mogu da opterete rad organa vlasti i raznih organizacija i ustanova? Kako se tako dobra, transparentna ideja može pretvoriti u svoju suprotnost?
To je samo jedna od tema na obuci ovlašćenih lica za postupanje po zahtevima za slobodan pristup informacijama od javnog značaja, kojoj je prisustvovao i Poverenik Milan Marinović.
Niš je prvi grad u kom je održana obuka ovlašćenih lica za postupanje po zahtevima za slobodan pristup informacijama od javnog značaja. Poverenik je govorio o zakonu i o praksi. A u praksi se, kaže pokazalo da nešto što je nedavnim izmenama izbačeno iz Zakona, zapravo treba vratiti!
Reč je o „zloupotrebi prava na pristup informacijama” od strane nekorektnih tražilaca. Najčešće traže i uvid i kopiju dokumenta, što komplikuje proceduru.
Po zakonu možete tražiti uvid u dokumenta ili kopiju – oni traže i jedno i drugo! A u školama taj posao ne rade eksperti, to uglavnom rade sekretari škola. On pošalje fotokopiju kompletnog dokumenta sa informacijama koje interesuju onog koji traži, ali ne razmišlja, ne odluči o zahtevu za uvid jer računa: ako sam poslao dokument, zašto da razmišljam o uvidu? I onda se oni uhvate za to i kažu „Nije odlučeno o uvidu“, to je dovoljno da žalba bude osnovana i da se ima pravo na troškove, kaže poverenik za informacije od javnog značaja Milan Marinović.
Marinović kaže da se može videti i sinhronizovani obrazac Tome, kaže, mora da se stane na put.
Kada su nezadovoljni odgovorom ili odgovor izostane, naprasno angažuju istog advokata koji piše žalbu i onda oni traže troškove za tu žalbu. To je u toj meri opteretilo rad organa vlasti… U nepunih mesec dana mejl o takvim situacijama stigao mi je od direktorki četiri škole u Srbiji, iz različitih gradova, dodaje Marinović.
Najavljuje održaće okrugli sto koji će biti zatvorenog tipa, kako bi svi nadležni pretresli situaciju i našli rešenje. Jedna od ideja je da se u Zakon vrati deo o „zloupotrebi prava na pristup informacijama”. To je ranije uklonjeno na sugestiju stručnjaka iz Evropske unije, ali poverencik ocenjuje da se u praksi pokazalo da to nije bio dobar potez.