SOCIJALNO-PSIHOLOŠKE POSLEDICE KOD BORACA U RATU
Sociološki problem društvenog odnosa prema ratnim veteranima i opštim posledicama rata nije dovoljno razmatran, ocenjuju stručnjaci. Upravo je to bila tema trećeg naučnog skupa u organizaciji niškog SUBNOR-a, koji je osim naučnih radnika okupio, generale i učesnike oslobodilačkih ratova iz Niša, Beograda i Republike Srpske.
Koliko se zna o socijalno-psihološkoj problematici boraca u toku i nakon ratnih sukoba na prostoru bivše SFRJ, u otadžbinsko-odbrambenim ratovima i u odbrani od NATO agresije?
Tom temom su se na naučnom skupu u Nišu bavili istoričari, sociolozi, publicisti, učesnici oslobodilačkih ratova i četiri generala iz Srbije i Republike Srpske. Među njima je i general potpukovnik Petar Škrbić, nekadašnji pomoćnik komandanta glavnog štaba Vojske Republike Srpske generala Ratka Mladića.
„Teško se mogu izmeriti te posledice kako za Vojsku, ali i za stanovništvo jer 1995. godinu sam opisivao – svi su bili protiv nas ujedinjeni, a Rusija nam nije pomogla,”kaže Škrbić.
Naučni radovi o socijalno psihološkim posledicima kod boraca u ratu objavljeni su zborniku koji bi trebalo da podstakne nova i dalja srodna istraživanja, kažeprof.dr Vidimir Veljković.
“Oko pet odsto onih koji su učestvovali u ratu imaju trajne socijalno-psihološke probleme. To se odnosi na to šta su ti ljudi sve izgubili, ali i na ono što je ekonomija izgubila…” objašnjava Veljković.