Srbija je ispunila uslove za otvaranje Klastera 3, vezan za konkurentnost i inkluzivni rast, postigla je napredak u oblastima ekonomije i pravosuđa, ali mora da radi na doslednoj i iskrenoj saradnji između Vlade i organizacija civilnog društva, kao i da primeni sve sporazume postignute u dijalogu sa Prištinom. To je, između ostalog, navedeno u izveštaju Evropske komisije koji je predstavljen u Gradskoj kući u Nišu.
Predstavnici Misije Evropske unije Srbije predstavili su u Gradskoj kući u Nišu izveštaj Evropske komisije o napretku Srbije na putu ka Evropskoj uniji. Srbija ispunila uslove za otvaranje Klastera 3, koji se odnosi na konkurentnost i inkluzivni rast i sada države članice treba da odluče o opštem napretku koji je u ovoj oblasti postignut, navodi se u izveštaju.
U godišnjem izveštaju Evropske unije notiran je napredak u određenom broju poglavlja, ali se brzina reformi usporila zbog prevremenih izbora i pauze koja je zbog toga nastala u aktivnostima Vlade i Parlamenta. U proteklih deset godina Srbija je dobila otprilike četiri milijarde evra bespovratnih sredstava od Evropske unije i što se tiče budućih reformi, Evropska unija nastaviće da bude uz Srbiju i da joj pomaže finansijski, kaže šef za informacije, komunikacije i medije u delegaciji Manuel Munteanu.
U izveštaju je pohvaljen napredak koji je Srbija postigla u oblasti ekonomije i pratećih reformi. Od Beograda se očekuje da ubrza reforme u vladavini prava i uskladi se sa spoljnom politikom Unije.
Što se tiče ključnih, osnovnih zahteva, primetili smo određeni napredak u poglavlju 24, koji se odnosi na pravosuđe i domaća pitanja, koji je naglašen potpisivanjem novog ugovora o statusu Frontexa i posvećenošću Srbije daljem usavršavanju sa viznim režimom i viznom politikom Evropske unije. Pohvaljujemo tekuću saradnju Srbije sa određenim brojem evropskih agencija. U okviru poglavlja 23, koje se odnosi na pravosuđe i osnovna prava, notirali smo napredak u reformi pravosuđa. To obuhvata usvajanje Strategije za borbu protiv korupcije i nadamo se da će uslediti akcioni plan, kaže Munteanu.
Kaže da je potrebno više raditi na usvajanju dosledne i iskrene saradnje između Vlade i organizacija civilnog društva. Kako kaže, navedeni su primeri verbalnih napada i negativnih kampanja protiv određenih organizacija civilnog društva,
Dodaje da su jako važni i odnosi sa Kosovom za opšti napredak Srbije, kada je reč o pregovorima o pristupanju Evropskoj unijii. Od Beograda se očekuje da primeni sve sporazume postignute u dijalogu sa Prištinom.