“Šta bi bilo kad ga ne bi bilo ili zašto nam je Mesec toliko bitan?”
“Šta bi bilo kad ga ne bi bilo ili zašto nam je Mesec toliko bitan?” naziv je predavanja koje će biti održano u četvrtak, 12. septembra u 19.30 u amfiteatru Prirodno-matematičkog fakulteta u Nišu. Na predavanju će biti reči o uticajima Meseca na život na Zemlji, na klimu, tektoniku, vulkane i vode.
Ukoliko vremenski uslovi dozvole, nakon predavanja, od 21 sat biće organizovano teleskopsko posmatranje Meseca i Saturna sa parkinga PMF-a.
Tokom istorije Mesec se sudarao ogromnim brojem kosmičkih objekata, o čemu danas svedoče milioni kratera na njegovoj površini. Da ga nije bilo, velika je verovatnoća da bi mnogo takvih tela završilo na Zemlji, navodi se u pozivu.
“To bi moglo drastično da promeni geofizičke uslove na njoj, a to bi bitno uticalo na razvoj i opstanak biosfere. Gravitacionom interakcijom sa Zemljom on je bitno uticao na stabilnost i karakteristike njenog kretanja, što se ogleda, pre svega, kroz precesiju i nagib njene ose rotacije. Ova interakcija bitno doprinosi režimu plima i oseka i pojavama koje se sa njima povezuju. Ovi procesi determinišu klimatske obrasce, tektoniku i vulkanizam, vodni režim na planeti”, kažu organizatori.
Zaključuju da bi nagli, eksplozivni nestanak Meseca, koji bi mogao biti uzrokovan, gotovo neverovatnim, sudarom sa npr. nekom lutajućom planetom, doveo do radikalnih promena na Zemlji i vrlo brze ekstinkcije živog sveta.
Predavanje organizuju Astronomsko društvo „Alfa“ i Departman za fiziku Prirodno-matematičkog fakulteta u Nišu. Predavač će biti prof. dr Dragan Gajić, redovni profesor u penziji Prirodno-matematičkog fakulteta u Nišu. Predavanje se organizuje u okviru Međunarodne noći posmatranja Meseca.