субота, јануар 18

ŠTA JE DONEO NOVI MINIMALAC?

0
222

Platne koverte onih koji rade za minimalnu zaradu sada su punije, jer je minimalac povećan za 17,8 procenata. I kao i uvek, radnicima i sindikatima to nije dovoljno – tvrde da je inflacija već pojela povećanje, dok poslodavci tvrde da im svako povećanje minimalca ugrožava poslovanje.

U sindikatima kažu da ne očekuju velike efekte povećanja minimalca. Prema rečima predsednice Saveza samostalnih sindikata Niša Olivere Bobić, taj iznos i dalje kaska za potrošačkom korpom.

 

Ovaj minimalac je određen septembra prošle godine. Bez obzira na to što malo cene stagniraju, nemamo onu situaciju iz prošle godine kada su galopirale, ali taj minimalac je za desetak hiljada manji od one čuvene potrošačke korpe za minimum egzistencije“, kaže Olivera Bobić. 

 

 

 

Poslodavci su uvek na jednoj strani, sindikalci na drugoj. Nažalost, još nema dogovora i država uvek odlučuje o tome. To je administrativna mera. U ovom trenutku nemamo neke bitne reakcije od strane kompanije. Nadamo se da će se inicijativa Privredne komore Srbije u pogledu smanjenja poreza i doprinosa uvažiti u većoj meri od strane države u narednom periodu i na taj način smanjiti opterećenje na obe strane – i radnika i poslodavaca“, kaže direktor RPK Niš Aleksandar Milićević. 

 

Na minilmalcu je oko 260 000 ljudi.

„To je dvosmerna ulica, koliko povećate minimalni lični dohodak toliko se povećavaju i troškovi proizvodnje. U suštini, potpuno smo svesni toga da je inflacija koja je bila u toku dovela do toga da je bilo potrebno povećanje ličnog dohotka.“, kaže Milićević. 

U tim pregovorima nama uvek kažu- inflacija nije velika. Tačno je, nije velika, ali u inflaciju ulaze i proizvodi koje taj radnik koji prima minimalac ne kupuje. On kupuje hranu, mora da prati komunalice, stanarinu, energente. A prvenstveno hranu“, kaže predsednica Saveza samostalnih sindikata Niša Olivera Bobić.

Minimalac je počev od januarske plate, povećan za 17,8 procenata i iznose 271 dinar po radnom satu.

Comments are closed.