
Svake godine milioni za uklanjanje istih divljih deponija (VIDEO)
I ove godine Grad Niš i resorno ministarstvo uložiće do 15 miliona dinara za uklanjanje oko 13.000 kubnih metara otpada sa divljih deponija u gradskim i seoskim sredinama. JKP „Mediana“ svake godine izdvaja najmanje polovinu tog iznosa za rešavanje ovog dugogodišnjeg ekološkog problema, uprkos postojanju tri reciklažna dvorišta i brojnim akcijama podizanja svesti o komunalnoj higijeni, kažu u „Mediani“.
U Nišu se divlje deponije formiraju na gotovo 200 lokacija, najčešće na istim mestima – na obodima grada i u blizini seoskih grobalja, pokazuju podaci JKP „Mediana.
„Kritične lokacije u gradu su ulice Ivana Milutinovića i Mramorska, prostor kod Medicinske škole, park Čair, Bubanj i Tvrđava. Na obodima grada problematične tačke su naselja Donja Vrežina, Donji Komren, Trupale i Novo Selo.“ – kaže Ivan Mihajlović iz JKP „Mediana“ Niš.
Uprkos dostupnim kontejnerima, reciklažnim dvorištima i redovnom odvozu smeća i na selu, spisak divljih deponija u Nišu godinama ostaje isti. Drugačije rečeno, „Mediana“ godišnje ukloni najmanje 6.000 kubnih metara otpada, a ove godine, uz podršku Ministarstva zaštite životne sredine, taj broj će porasti za još 7.000. Za te aktivnosti biće potrošeno između 11 i 15 miliona dinara.
„Na nekim lokacijama postavljen je video-nadzor, kao što su ulica Marine Držića i groblje u Novom Selu, dok su u Knez Selu postavljene fizičke barijere. To daje određene rezultate, ali je ključno da problem rešavamo sistemski.“
To znači da je u planu otvaranje još jednog reciklažnog dvorišta na području opštine Pantelej, kao i uvođenje novih akcija za podizanje svesti o važnosti komunalne higijene. Pored toga, neophodno je i kažnjavanje nesavesnih građana, dodaje Mihajlović.
„Smatram da komunalni inspektori i komunalna milicija moraju ozbiljnije pristupiti ovom problemu. Strože kazne i represivne mere mogu značajno doprineti poboljšanju higijene u gradu.“
Komunalni inspektori mogu kazniti prekršioce samo ako ih uhvate na delu, zbog čega prošle godine nije izrečena nijedna kazna, koja može biti od 6.000 do 120.000 dinara.
Iz „Mediane“ pozivaju građane da prijave nepropisno odlaganje otpada komunalnoj miliciji i koriste aplikaciju „Eko lovac“ za prijavu komunalnih problema.