
Svetski dan knjige: Papir ili ekran? Šta danas čitaju naši najmlađi?
Svake godine u Evropi se objavi oko 575.000 knjiga, navela je Evropska komisija povodom Svetskog dana knjige i autorskih prava ističući značaj knjiga kao “mosta između kultura, generacija i pokretača društvenih promena”.
U eri digitalizacije knjiga odoleva svim izazovima, a školske i gradske biblioteke su mesta koja okupljaju sve veći broj mladih zainteresovanih za čitanje i pisanu reč. Primer je biblioteka OŠ “Radoje Domanović” koja kroz različite aktivnosti koje osmišljavaju bibliotekari, privlači decu u svoje odaje.
“Mi širimo vokabular kroz čitanje, saznajemo neke nove stvari i ja zaista volim da čitam”, kaže jedna učenica ove škole.
Na Svetski dan knjige, UNESCO je naglasio simboliku 23. aprila u svetu književnosti – to je datum smrti velikana poput Vilijama Šekspira, Migela de Servantesa i Inka Garsilasa de la Vege.
“Knjige su prozor u drugi svet, otkrivaju nam nove ljude, kulture i ideje”, saopštila je organizacija.
U okviru obeležavanja, UNESCO je proglasio Rio de Žaneiro za Svetsku prestonicu knjige za 2025. godinu. Do sada je 25 gradova širom sveta ponelo titulu Svetske prestonice knjige, a cilj je da se čitanje i dostupnost knjiga promovišu u svim slojevima društva.