Tajni sjaj prošlih vekova: restauracija raskošnih mozaika Konstantinove rezidencije (VIDEO)

Redakcija
2 Min Read

Naredne nedelje počinju konzervatorsko-restauratorski radovi na mozaicima na aheološkom nalazištu Medijana, dok će Arheološki institut iz Beograda nastaviti konzervaciju termi. Mozaici datiraju iz 4. veka pre nove ere i predstavljaju izuzetnu umetničku vrednost i svedočanstvo o značaju carske rezidencije Konstantina Velikog. Prostiru se na skoro 1000 kvadratnih metara.

Vrelo leto, ali i jesen na arheološkom nalazištu Medijana gde će  se do kraja godine raditi na mozaicima i termama. Veoma bitni delovi Konstantinove vile, mozaici i terme u fokusu su velikih konzervatorsko-restauratorskih i istraživačkih radova. Poseban deo radova biće posvećen mozaiku u svečanoj dvorani.

„ Radiće se na severozapadnom delu Konstantinove vile. Uskoro počinju konzervatorsko-restauratorski radovi na mozaicima, Arheološki institut iz BG nastaviće konzervaciju termi koje zaslužuju prezentaciju posetiocima na najbolji način, a republički Zavod za zaštitu spomenika kulture započeće istraživačke radove na mozaiku u svečanoj dvorani“, kaže muzejski savetnik,arheolog Vesna Crnoglavac.

Danas je vidljivo skoro 90% mozaika koji su dobro očuvani. Njihova umetnička vrednost je neprocenjiva, a majstori su u zavisnosti od važnosti prostorija tako i pristupali mozaicima.

U fokusu radova su i rimske terme, veoma luksuzne gde su velikodostojnici toga doba dolazili na kupanje, piće i relaksaciju.

„Terme su sada fizički dostupne posetiocima, jedan je deo jasniji i dobro konzerviran,a na drugom mora da se radi u lošem je stanju kako bi se sagledala funkcija pojedinih prostorija“ , kaže muzejski savetnik-arheolog Vesna Crnoglavac.

Na Arheološkom nalazištu Medijana do sada je otkriveno hiljadu metara kvadratnih podnih mozaika. Od toga oko 15 kvadratnih metara je sa figurativnim predstavama, poput konzerviranih mozaika „Meduza“ i „Leda i labud“.

 

Share This Article