TV ZONA PLUS – HD

VESTI IZ NIŠA I REGIONA

Današnje vesti PROJEKTI 2022 VESTI ZAJEČAR - NASLEĐE ZA BUDUĆE GENERACIJE

TAPIJA IZ 1789 – NAJSTARIJI DOKUMENT ZAJEČARSKOG ARHIVA (VODEO)

Jeste li znali da najstariji dokument u Istorijskom arhivu “Timočka krajina” u Zaječaru potiče iz čak 1789. godine?

To je testament, odnosno stara turska tapija.

 

Tako da zaječarski Arhiv čuva arhivsku građu koja govori o istoriji Timočke krajine za poslednjih 200 godina. Mali je korpus građe s kraja 18. veka i početka 19. veka. Više je građe za period od 1833. godine. Tada je Timočka krajina oslobođena od osmanske vlasti i priključenja Kneževini Srbiji, kaže istoričar i arhivista Istorijskog  arhiva “Timočka krajina” Zaječar Nikola Milutinović.

 

Istorijski arhiv u Zaječaru čuva raznovrsnu građu dugu oko 4 i po kilometra. Raspoređena je u 579 fondova i zbirki.

 

Unazad 15 godina osnovna misija Arhiva se promenila u smislu da smo akcneat bacili na otvaranje Arhiva zajednici, ka mogućnosti korišćenja građe koju mi posedujemo i to nam je osnovni cilj. Želja nam je da mlade od najranijeg perioda edukujemo o tome šta sve arhiv poseduje, kakvu građu mogu najmlađi da nađu da bismo njihovu svest menjali, kaže direktor Istorijskog arhiva “Timočka krajina” Zaječar Velibor Todorov.

 

U građu od izuzetnog značaja spadaju i crkvene matične knjige rođenih, venčanih i umrlih. Istorijski arhiv “Timočka krajina” čuva više od 400 matičnih knjiga.

Istorijski arhiv “Timočka krajina” u Zaječaru jedan je od najstarijih u Srbiji I jedna od najstarijih ustanova kulture u Timočkoj krajini. Osnovan je 15. aprila 1948. godine, nadležan tada za Zaječarski i Borski okrug. U svojoj nadležnosti pokriva opštine Boljevac I Knjaževac I Grad Zaječar. Svih tih godina čuva i štiti značajnu arhivsku građu.

 

 

***Ovaj projekat sufinansiran je sredstvima Grada Zaječara. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com