Tribina u Nišu: Zakone o pozorištu treba menjati!
Kako pozorišta u Srbiji i regionu mogu da odgovore na savremene društvene izazove i kako da se bolje povežu sa publikom? O tome su poslenici pozorišta iz Srbije, Slovenije, Hrvatske, Bugarske i Crne Gore diskutovali na tribini u Nišu koja se održava u okviru petog Teatra na raskršću. Zaključke sa ovog skupa učesnici će, kako kažu, poslati nadležnim ministarstvima i vladama.
TRIBINA U NIŠU: ZAKONE O POZORIŠTU TREBA MENJATI!
Reditelji, dramaturzi, glumci, producenti, ali i predstavnici kulturnih institucija i festivala na jednom mestu. Diskutuju o različitim modelima pozorišne produkcije i izazovima sa kojima se suočavaju u svojim sredinima, kao i o mogućnostima za unapređenje regionalne saradnje u oblasti pozorišta. U jednom su složni, stare zakone o pozorištu treba manjati, a to je već pre godinu dana učinjeno u Hrvatskoj, kaže predsednik Saveta festivala Teatra na raskršću, Duško Ljuština.
“Svaki novi zakon donosi nešto dobro, pitanje je da li napraviti sve sada ili ostaviti budućim generacijama, ali to je stvar političke odluke. Zakon ima cilj da pospešu pozorišnu umetnost i uvesti red u pozorišnu umetnost, ali uvođenje reda nige nije popularno”, ističe Ljuština.
U iščekivanju novog Zakona o pozorištu, teatri u Srbiji i regionu razmišljaju i o novim principima finansiranja pozorišta, kao i tome kako poboljšati podršku države i lokalnih samouprava za pozorišne projekte, ali i kako privući privatne sponzore i fondove. Izazovi su veliki, ali i ne i nepremostivi.
“Neke stvari bi trebalo da uskladimo, pre svega kulturne politike koje su nperilagođene realnom stanju, kakva nam je kadrovska politika i slično”, objašnjava član Saveta festivala “Teatra na raskršću”, Nenad Novaković.
“Smatram da je došlo vreme da sve stavimo na sto i da zajedno dođemo do nekih odgovora”, dodaje teatrolog Dejan Petković.
Zaključke sa ove tribine učenici će poslati svojim vladama u regionu kako bi dali sugestije i predloge na izradu Zakona o pozorištu, Zakona o kulturi kao i na definisanje kulturnih politika država iz kojih dolaze.