TV ZONA PLUS – HD

VESTI IZ NIŠA I REGIONA

Današnje vesti Društvo Udarne

U NIŠU ODRŽANA JAVNA RASPRAVA O NACRTU ZAKONA O UNUTRAŠNJIM POSLOVIMA

Posle okruglog stola u Novom Sadu i Beogradu, i u Nišu je održana javna rasprava o Nacrtu zakona o unutrašnjim poslovima. Prema ocenama članova Radne grupe ovaj predlog zakona rađen je u skladu sa evropskim standardima i donosi se zbog poboljšanja rada i obaveza policije a na dobrobit građana. Sa druge strane, razna udruženja građana, pokreti i organizacije iznele su niz primedbi ocenjujući da pojedine odredbe zakona narušavaju osnovna ljudska prava i slobode građana.

U toku je javna rasprava o setu zakona iz oblasti unutrašnjih poslova, koje javnost i predstavnici raznih udruženja građana ocenjuju kao sporne zbog čega su primedbe i sugestije izneli na javnoj raspravi u Nišu. Predstavnici Radne grupe za Nacrt zakona o unutrašnjim poslovima kažu da su promene potrebne da bi se pobljšao rad i obaveze službe. Predloge, primedbe i sugestije beleže se do 22. januara 2023.

MILAN ANDRIĆ – pukovnik i član Radne grupe za izradu Nacrta zakona

Najviše uznemirenje javnosti je izazvalo ovlašćenje policije da uđe u tuđ stan, ali mogu da kažem da građani ne mogu da brinu jer ovakvo ovlašćenje je identično postoji u Zakonu o krivičnom postupku i definisano u članu 158 koji je dostupan na interentu, kaže pukovnik i član Radne grupe za izradu Nacrta zakona, Milan Andrić. 

Na javnoj raspravi čula se i zamerka da su pojedine odredbe zakona previše opšte napisane i ostavljaju prostora za zloupotrebu i slobodno tumačenje i da se otvara prostor većem političkom pritisku.

IVAN JOVANOVIĆ – pokret “Ne davimo Niš”

Imamo više zamerki recimo da ministar policiji i direktor policije mogu da dodele status policajca privatnim licima, a drugi problem je što ministar može da razreši dužnosti direktora policije samo na osnovu obrazloženja”, objašnjava Ivan Jovanović, iz pokreta “Ne davimo Niš”.

Ovi nacrti dovode u veliku opasnost pravo na privatnost a tiču se biometrijske provere i potvrde podataka o ličnosti i načina bezbednosnih provera”, kaže Vladica Ilić, Beogradski centar za ljudska prava. 

Na osnovu neke fotografije možemo da utvrdimo identitet ali samo u tri slučaja radi pronalaska učinioca krivičnog dela koje se goni po službenoj dužnosti za lica koja pripremaju terorizam i radi pronalska nestalog lica za koje se sumnja da je žrtva krivičnog dela odnosno ako je neko otet”, kaže Milan andrić, pukovinik i član Radne grupe za izradu Nacrta zakona

VLADICA ILIĆ – Beogradski centar za ljudska prava

Međutim tu su i druga prava kao što je provera stana da je nacrtom proširena mgućnost za ulazak i pretresanje stana”, dodaju u Beogradskom centru za ljudska prava. 

Svako policijsko ovlašćenje, procenu vrši pre nego što primeni bilo koje polcijsko ovlašćenje ima taj službenik koji dođe na lice mesta i on je odgvoran za tu procenu”, objašnjavaju u Radnoj grupi za izradu Nacrta zakona.

Nakon okruglih stolova u Novom Sadu, Nišu i Beogradu tokom decembra, biće zakazanih termina za javnu raspravu i u januaru. Do kraja godine biće još jedan okrugli sto u Beogradu, a sledeće godine u drugim gradovima u Srbiji I ponovo još jednom u Nišu, kažu iz Radne grupe za izradu Nacrta zakona o unutrašnjim poslovima.

Građani mogu slati primedbe, predloge i sugestije na mejl adresu javnarasprava.evidencije@mup.gov.rs ili redovnom poštom Ministarstvu unutrašnjih poslova.

Po okončanju javne rasprave, nacrt se šalje na mišljenje nadležnim državnim organima i Evropskoj komisiji.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com