Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Odeljenja za borbu protiv korupcije u saradnji sa Sektorom unutrašnje kontrole, a po nalogu Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Nišu, uhapsili su advokate P.R. (1982) i M.A. (1981), i medicinskog tehničara u Kliničkom centru Niš S.T.R. (1981) zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo davanje mita, navodi se u saopštenju policije.
Zbog istog krivičnog dela, ali i zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio i krivično delo trgovina uticajem uhapšen je i B.N. (1970).
Zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo davanje mita pomaganjem uhapšeni su B.S. (1990), saradnik advokatske kancelarije P.R., iz Niša, D.I. (1952) iz Zaječara, D.K. (1963) iz Niša i I.I. (1983) iz Aleksinca.
Zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo primanje mita uhapšeni su S.S. (1970), radnik Osnovnog javnog tužilaštva u Nišu, I.J. (1975) i M.J. (1983), medicinski tehničari u Kliničkom centru Niš, G.V. (1973), policijski službenik Policijske stanice Boljevac, i G.S. (1965), policijski službenik Policijske uprave u Nišu.
Sumnja se da su, po prethodnom dogovoru, P.R. sa saradnicom B.S. i advokatom M.A., kao i S.T.R. i sa B.N. u cilju pronalaženja klijenata – oštećenih građana u saobraćajnim nezgodama, organizovali mrežu saradnika kojima su prethodno obećavali poklone ili druge koristi kako bi izvršili službenu radnju koju ne bi smeli da izvrše.
Tako su, kako se sumnja, najpre od G.V. i G.S. iz službene evidencije baze MUP-a Republike Srbije dobijali podatke o saobraćajnim nezgodama i povređenim osobama koje imaju status oštećenih lica.
Potom su od S.S., I.J. i M.J. iz baze podataka državnih organa i ustanova u kojima su zaposleni, dobijali odgovarajuću službenu dokumentaciju – medicinsku dokumentaciju i zapisnike o uviđaju saobraćajnih nezgoda.
D.K., D.I. i I.I. su, kako se sumnja, neposredno na terenu pronalazili oštećene osobe i sa njima, u ime advokata, zaključivali ugovore o zastupanju uz procentualno ugovaranje novčane naknade.
Osumnjičeni su, uz krivičnu prijavu, privedeni Višem javnom tužilaštvu u Nišu.
U više odvojenih akcija uhapšeno 38 osoba, a protiv 21 osobe podnete krivične prijave
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije, u saradnji sa Poreskom policijom i nadležnim javnim tužilaštvima, u cilju suzbijanja finansijskog kriminala i korupcije u prethodnih nekoliko dana u više odvojenih akcija uhapsili su 38 osoba, dok su protiv još 21 osobe podnete krivične prijave u redovnom postupku.
Oni se sumnjiče da su u periodu od 2016. godine do danas izvršili više krivičnih dela kojim su oštetili budžet Republike Srbije, pravna i fizička lica u ukupnom iznosu od 1.550.000 evra.
Akcije su sprovedene na teritoriji Beograda, Zaječara, Jagodine, Kikinde, Kraljeva, Leskovca, Niša, Pančeva, Sombora i Subotice.