(VIDEO) Zašto je telegram o objavi rata stigao u kafanu?
Da li znate da je ultimatum koji je Austrougarska vlada poslala Srbiji jula 1914. godine pisan francuskim jezikom? I da je telegram o objavi rata ađutant odneo premijeru Nikoli Pašiću u kafanu Evropa, a onda se gotovo sat vremena utvrđivalo da li je u pitanju podvala, jer niko nije očekivao da se rat objavi telegramom? Ako vas je ovo zaintereoovalo, pogledajte izložbu koja je povodom 110 godina od početka Prvog svetskog rata postavljena u Istorijskom arhivu Niš.
Izložba sadrži kopije dokumenata koji su neposredno prethodili ovom velikom svetskom sukobu. Predstavljeni su ultimatum Austrougarske Srbiji, Koncept odgovora Vlade Kraljevine Srbije na Ultimatum i telegram objave rata Austrougarske Srbiji, upućen iz Beča u 11 sati i 10 minuta, primljen u Nišu u 12 sati i 30 minuta.
Nikola Pašić, kada je primio telegram, smatralo se u prvo vreme da je to neka podvala, prevara, jer niko ne očekuje da se jedan rat objavi običnim telegramom. Ceo sat se proveravalo da li je to pravi telegram, da nije neko nešto podmetnuo. Ali, kada se ispostavilo da je pravi telegram, to je značilo samo jedno – Austrougarska je objavila rat Srbiji, kaže arhivski savetnik Bojan Janković.
Cela administracija tada je bila dislocirana iz Beograda. Generalštab je bio u Kragujevcu a celokupan državni aparat – vlada, predsednik, kralj, skupština bili su u Nišu, koji je bio ratna prestonica.
Nikola Pašić je bio rado viđen gost niških kafana i on se tada nalazio u kafani „Evropa” koja je bila i bioskop. Njegov ađutant mu je doneo telegram, on je pročitao i kako su rekli svedoci, ustao je i rekao: Sada ćemo videti šta će biti! Sada će početi nešto da se dešava! – ističe Janković.
Pašićeva kancelarija bila je u Banovini. Podjednako značajan dokument je i Niška deklaracija, kojom je počelo da se radi na stvaranju države Srba, Hrvata i Slovenaca.
Original dokumenta su izložena u Državnom arhivu Srbije.