Zašto plastične slamčice i čaše ne mogu da se recikliraju?
Plastične čase i slamčice su za jednokratnu upotrebu i odmah idu u kantu. Ali upravo ta plastika ne može da se reciklira, već mora termički da se obradi, kaže za Zonu plus Sonja Popović iz JKP “Mediana”. Zato je Evropa plastične slamčice i čaše zabranila. Da li će zabranu uvesti i Srbija?
U Nišu postoje tri reciklažna dvorišta za odlaganje različitih vrsta otpada – u naselju Crvena Zvezda, kod Nišstana i kod OTC-a. Na više mesta u gradu ima i staklenih zvona, kao i specijalnih kanti za odlaganje papira, metala, plastike. Ipak, ne može sva plastika da se reciklira.
Ljudi misle da sva plastika može u reciklažu. Ne. Uglavnom se recikliraju plastične flaše, neki proizvodi od plastike. Međutim, ako pomešate dve tri vrste plastike, onda to ne može da ide u reciklažu. To može da ide samo u termički tretman otpada. Ako mislimo da je samo reciklaža rešenje, moramo da znamo da to nije uvek tako, kaže Sonja Popović iz JKP „Mediana“.
Kaže da se različite vrste plastike ne mogu reciklirati, jer bi to bilo preskupo, ali i štetno za životnu sredinu.
Moramo da znamo da tvrda plastika, kao što su gajbice, neki deo plastičnog nameštaja, može da se reciklira. Ali recimo, čaše, slamčice, sve ono što je za jednokratnu upotrebu, uglavnom ne može da se reciklira, tako da je Evropa to zabranila, sa pravom. Postoje neka druga rešenja i mi moramo da tragamo za tim rešenjima, kaže Sonja Popović.
To znači da bi sve što je za jednokratnu upotrebu trebalo izbaciti.
Što se tekstila tiče, kaže da pamuk u kombinaciji sa veštačkim materijalima ne može da se reciklira.