среда, октобар 2

Završen protest prosvetara: Traže da Vlade ispuni uslove iz protokola koji je potpisan

0
12

Predstavnoci četiri sindikata prosvetnih radnika – Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije, Sindikata obrazovanja Srbije, GSPRS Nezavisnost i Sindikata radnika u prosveti Srbije – završili su danas protest u Beogradu skupom ispred zgrade Vlade Srbije, gde su im se obratili predsednici tih sindikata.

Pre toga, prosvetari su održali protestni skup i ispred Doma Narodne skupštine.

Za vreme održavanja skupova bio je obustavljen saobraćaj na Trgu Nikole Pašića, a zatim Nemanjinoj i Kneza Miloša koji je posle okupljanja normalizovan.

Na skupovima prosvetari su ponovili zahteve da se izjednače plate nastavnika početnika sa republičkim prosekom, a izmenama Krivičnog zakonika nastavnici i učenici zaštite.

Oni su tražili i da se prilikom najavljenog povećanja plata prosvetarima ne pravi razlika između nastavnog i nenastavnog osoblja i da svi zaposleni u prosveti dobiju isto povećanje.

Obraćajući se okupljenima ispred Vlade Srbije, predsednik Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije Dobrivoje Marijanović rekao je da je, prema njihovim podacima, više od 1.000 škola u štrajku, a da je u više od 90 odsto njih u nekom vidu štrajka.

On je podsetio na protokol koji su prošle godine potpisali sa vladom, a kojim je bilo predviđeno da se usklade zarade prosvetara početnika sa prosečnom platom u Srbiji.

Marjanović je rekao i da neće ići na nove pregovore dok ne budu imali „nešto konkretno u odnosu na papir koji su potpisali“.

Ministarstvo prosvete saopštilo je da je danas nastava u potpunosti organizovana u 48,32 odsto škola, u izmenjenom režimu u 28,29 procenata, dok je 23,39 odsto škola potpuno obustavilo obrazovno vaspitni rad.

Predškolske ustanove, njih 90 odsto, radilo je po ustaljenom režimu, dok su ostale radile po izmenjenom režimu.

Vučević:Predlog Vlade za povećanje plata prosvetarima korektan i konstruktivan

Predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević rekao je da je rad prosvetnih radnika posebno vrednovan i da je povećanje plata za 12 odsto korektan i konstruktivan predlog kao i da se niko sa prosvetarima ne inati, već da za svako povećanje zarada mora da postoji ekonomsko pokriće.

„Što se tiče sindikata u prosveti, ja sam juče imao četvrtu rundu sastanaka sa njima. Kada predložite povećanje za ceo javni sektor osam posto, a onda kažete da posebno vrednujete rad vaspitačica, učiteljica, nastavnika i predložite povećanje za njih 12 posto, rekao bih da je to konstruktivno i korektno“, rekao je Vučević novinarima u Novom Sadu povodom štrajka koji su organizovala četiri prosvetna sindikata.

On je ocenio i da je u zemlji zavladao stav da novca ima neograničeno, te da svi treba da izađu na ulice.

„Ja sam i juče rekao sindikatima da to nije pitanje dobre volje. Niko se ne inati. Prošle godine smo imali povećanje plata pet odsto, zatim deset odsto početkom ove godine, ali je tad inflacija bila preko 12 odsto“, rekao je Vučević.

Prema njegovim rečima, inflacija ove godine neće preći 4,7 odsto, a rast BDP-a je projektovan između 3,8 i 4 odsto.

„U odnosu na to mi možemo više da ulažemo i u plate i u penzije i u projekte. Sad svima da kažem, bankrotiraće nam država ako nemamo ekonomsko pokriće kao kad 2012. nismo imali za penzije“, istakao je Vučević.

Mali: Protest nije rešenje

Ministar finansija Siniša Mali izjavio je ranije danas da štrajk prosvetnih radnika nije rešenje, jer zbog njega ispaštaju samo đaci i da je on za razgovore, kao i to da je Vlada Srbije najveći deo zahteva prosvetnih radnika već ispunila. On je rekao i da je prosečna zarada nastavnog osoblja u prosveti već veća od prosečne zarade u Republici.

 

Leave a reply