понедељак, јануар 20

ŽENSKO PREDUZETNIŠTVO: MANJE PLATE ZA ISTI TRUD (VIDEO)

0
185

Od ukupnog broja nezaposlenih na evidenciji niške Nacionalne službe za zapošljavanje više od polovine su žene. One koje rade uglavnom su u sektoru ugostiteljstva, a od ukupnog broja preduzetnika u Srbiji žene čine tek jednu trećinu, pokazuju podaci Agencije za privredne registre.

Od 2009. godine sprovodi se Nacionalna strategija za unapređenje položaja žena i rodnu ravnopravnost, ali i dalje imaju manju platu za iste poslove koje obavljaju muškarci, kažu u niškoj Regionalnoj privrednoj komori. Koliko je to globalni problem pokazuje i podatak da je upravo autorka istraživanja o rodnim razlikama u platama dobila Nobelovu nagradu za ekonomiju.

Po regionima, najveći procenat firmi, čiji su vlasnici žene, posluje u Šumadiji, zapadnoj Srbiji oko 27 odsto. Na jugu, konkretno u Nišu je taj procenat manji i zavisno od opštine je od 20 do 25 procenata. Najviše žena koje su vlasnice firmi su na području Opštine Medijana, kažu u Regionalnoj privrednoj komori Niša.

Ono što nama ženama ne ide u prilog što su zarade u odnosnu na zarade muškaraca manje za 20 odsto za iste poslove. Drugi problem je što žene starije od 50 godina spadaju u teško zapošljivu kategoriju”, kaže Jelena Čvorović iz RPK Niš. 

Na evidenciji niške Nacionalne službe za zapošljavanje to i potvrđuju. Od 27.000 nezaposlenih, 14.000 su žene.

Žene jesu u težem položaju jer se sada traže zanatska zanimanja, kao što su rad na CNC mašinama i vozači za šta se žene manje školuju poslodavci sada traže vozače, rad na CnC mašinama, ali najmanje ima žena na evidienciji Filijale Niš do 30 godina, jer po završenom školovanju odmah nalaze posao dok to ne važi za žene od 55 fo 60 godina”, kaže zamenica direktora NSZ Niš, Vanja Stojković. 

Žensko i muško preduzetništvo moguće je razlikovati i po oblastima u kojima posluju pa su zanimanja poput proizvodnje i prerade hrane ili ličnih usluga, najčešće kozmetičkih, rezervisana za žene, dok su muškarci dominantniji u IT-ju, građevinarstvu, mašinstvu. To je globlani problem, ipak, za poslednjih 10 godina se dosta toga promenilo, naročito od 2009. godine kada je usvojena Nacionalna strategija za unapređenje položaja žena i rodnu ravnopravnost.

Žene se i dalje najviše nalaze u sektoru usluga, ali u poslednjih 10 godina povećan je broj procenat firmi koje se bavi industrijom”, ističe Čvorović.

Mere koje NSZ svake godine sprovodi, žene zauizimaju 60 odsto u samozapošljavanju”, dodaje Stojković. 

Podsetimo, u avgustu ove godine Vlada Srbije je usvojila Uredbu za podsticanje ženskog preduzetništva za šta je predviđeno bespovratnih 600 miliona dinara. Prošle godine za razvoj ženskog preduzetništva bilo je opredeljeno 100 miliona dinara, a novac su iskoristile 64 preduzetnice.

Sa novim programom očekuje se da 250 žena od države dobije finansijska sredstva za unapređenje svog biznisa.  

Ovaj projekat sufinansiran je sredstvima Grada Niša. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

Comments are closed.