субота, новембар 23

EVROPSKA NOĆ ISTRAŽIVAČA I U NIŠU

1
110

Ove godine trinaesta „Evropska noć istraživača“, pod sloganom „Ulice pod svetlom nauke“ biće održana 30. septembra i 1. oktobra, od 16 do 22 časa u sledećim gradovima: Beograd, Niš, Kragujevac, Inđija, Pirot, Pančevo, Čačak, Gornji Milanovac, Kruševac, Trstenik, Prijepolje, Nova Varoš, Priboj, Leskovac, Ranovac, Kikinda, Šabac, Petrovac na Mlavi, Negotin, Zaječar, Jagodina, Ćuprija, Paraćin, Svilajnac, Despotovac i Rekovac.

Naučnici i istraživači iz najrazličitijih oblasti biće na istom zadatku, da popularizuju nauku i učine je zanimljivom svakom posetiocu. Na sajtu https://www.nocistrazivaca.rs/ biće dostupan celokupan program ovogodišnje manifestacije. 

O neraskidivim vezama nauke i umetnosti, posetioci u Nišu će moći da saznaju na četiri lokacije: Delta Planet, Narodni muzej i Univerzitetska biblioteka “Nikola Tesla“.

Ideja Projekta je podizanje svesti o značaju nauke i umetnosti u rešavanju konkretnih problema. Takođe, putem mobilnosti naučnika i naučne ideje kroz Evropu, kao nezaobilaznih ciljeva HORIZON EUROPE programa, Projekat će promovisati inkluzivnu kulturu koja doprinosi naučnim i istraživačkim vrednostima.

Narodni muzej je već nekoliko godina aktivni učesnik manifestacije Evropska noć istraživača. I ove, kao i prethodnih godina, u prostoru Književno memorijalne postavke Stevan Sremac/Branko Miljković (Aleksandra Nenadovića 2) biće održane tri radionice za decu nižeg školskog uzrasta. Tema ovogodišnjih radionica biće Sremčev komad „Zona Zamfirova“. Nakon što deca čuju informacije o Sremčevom životu u Nišu i o tome kako je nastao komad „Zona Zamfirova“, pozabavićemo se crtanjem kostima iz vremena koje je Sremac opisao u svom delu. 

Nauka i umetnost u srcu biblioteke“, naslov je izložbe kojom će se Univerzitetska biblioteka „Nikola Tesla“ u Nišu predstaviti na  manifestaciji  Noć Istraživača 2022. godine. Izložbom plakata, fotografija i knjiga nastojimo da dokažemo da su nauka i umetnost povezane i da su u srcu biblioteke našle svoje mesto. Želja nam je da podstaknemo interesovanje publike za pisanu reč o naučnim i umetničkim dostignućima koja vode rasvetljavanju istorijskih činjenica, a imaju i važnu ulogu u obrazovanju i kulturi. Zatim, cilj nam je da govorimo o životima i delima svetskih i srpskih velikana nauke i umetnosti, o izuzetnim ljudima koji nauku i umetnost nisu razdvajali. Takođe, želimo da spomenemo umetnike kojima je nauka bila muza i naučnike koji su na kreativan način prezentovali rezultate svojih istraživanja. Na kraju, zadatak nam je da podsetimo na naučna i tehnička dostignuća koja iznova menjaju umetnikov pogled na svet, kao i na organizacije kojima je u fokusu podizanje svesti o značaju nauke i umetnosti zarad poboljšanja kvaliteta naših života. 

Ove godine tokom nedelje istraživača istražujemo graničenja, spajanja, prožimanja i sažimanja nauke i umetnosti, predstavlјajući naučna dostignuća kroz umetnost, ukazujući na to da su nauka i umetnost nezaobilazni deo svakodnevice. “Boja je trag energije u kretanju”( Međusobna zavisnost nauke i umetnosti); “Ars longa vita brevis”- Putovanje na daskama koje život znače;  Monodrama “Pupin – Istorija velikana”; su aktivnosti koje očekuju posetioce Naučnog kluba tokom nedelje istraživača  od 26-29 septembra 2022. g. U samoj noći 30.09. otvaramo vrata  Umetničke školu u Nišu , gde vas čekaju radionice: “ Operacija slike na platnu”; “Otisak zvuka” i “Umetnost u recikliranju”. Kroz njih istražujemo i preplete tehnologije, umetnosti, nauke i društva, s naglaskom na njihovu simbiozu i složenost međusobnih odnosa. 

Evropska noć istraživača u Srbiji finansirana je iz programa “HORIZON EUROPE” koji predstavlja najveći program Evropske unije za istraživanje i inovacione delatnosti, a u okviru potprograma Marija Sklodovska-Kiri. U ovogodišnju manifestaciju, koja se u Srbiji realizuje kroz dva projekta, uključeno je čak 26 gradova iz cele Srbije. 

Projekat ReFocuS Art (The Road to Friday of Science and Art), čiji je koordinator Centar za promociju nauke, organizuje Evropsku noć istraživača u saradnji sa Institutom za biološka istraživanja „Siniša Stanković“ – Institutom od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju, Prirodno-matematičkim fakultetom iz Niša  i Zavodom za zaštitu spomenika kulture Kragujevac. 

Projekat SciencesCool (Science on the move – from lab to streets & school) koordiniše Fakultet za fizičku hemiju Univerziteta u Beogradu, a partner na projektu je Institut za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo Univerziteta u Beogradu. 

Sve informacije o sadržajima i dešavanjima ovogodišnje “Evropske noći istraživača” u Srbiji moguće je proveriti na sajtu.

DECA ARHEOLOZI NA RADIONICI MUZEJA PONIŠAVLJA  U PIROTU

Uvod u Noć istraživača u Pirotu bio je program Muzeja Ponišavlja. Na radionici na platou ispred Arheološke postavke učestvovali su najmlađi Piroćanci.

Leave a reply