MANE I PREDNOSTI RADA OD KUĆE(VIDEO)
Tokom korone, mnogi su radili od kuće, a neki nastavili i kada su sve mere ukinute. Na poznatom sajtu Infostud je više od 100 aktuelnih oglasa za posao od kuće. Brojne su prednosti ovakvog načina rada, poput toga da zaposleni ne plaća putne troškove.
Ipak, kako uskladiti privatne i poslovne obaveze? Uz to, kako prevazići socijalne prepreke i olakšati komunikaciju koja nije“licem u lice”?
U “Webelinx games” domaćoj gejming kompaniji, od oko 80 zaposlenih, većina radi u kancelarijama u u Naučno-tehnološkom parku u Nišu. Ali, povremeno i od kuće.
Hibridni model rada ima dosta prednosti, u prvom redu je ta fleksibilnost koju zaposleni imaju i mogućnost da svoj rad organizuju sa nekih drugih lokacija.To omogućava ljudima da lakše usklade svoje privatne i poslovne obaveze, kaže Bojana Vulaš iz ove kompanije.
Međutim, neke globalne kompanije, poput Twittera , napravile su zaokret. Direktor Tesle i novi vlasnik Twittera Ilon Mask, kaže da je rad od kuće budalaština i “moralno pogrešan”. On veruje da rad u kancelariji povećava produktivnost. Da li je to baš tako?
Prednost rada od kuće je to što poslodavac više nema troškove koje je imao za zakup prostora. Više ne plaća putne troškove zaposlenima. Mane su što ne mogu svi oblici rada da se prebace na rad od kuće. Mogu informatičari, objašnjava sociolog dr Dragan Todorović.
Iako je komunikacija “licem u lice” nezamenjiva, u kompanijama pronalaze načine kako da se kontakt putem malih ekrana što više olakša.
Imamo i kanale za neformalnu komunikaciju, gde razmenjujemo smešne sadržaje, gde se dogovaramo za zajedničke aktivnosti. Gledamo da to ni na koji način ne utiče na produktivnost ljudi i da im olakša komunikaciju, dodaje Vulaš.
Ipak, ne postoje jasne zakonske odredbe koje bi definisale rad od kuće.
To ne znači da poslodavci i država ne rade na tome. Dva su pravca – kako da država to definiše i kako da se poslodavci prilagode. Da li će poslodavac obezbediti uslove rada, kaže Todorović.
Osim rada od kuće, postoji i rad na daljinu, koji podrazumeva samo fizičku udaljenost od poslodavca. Todorović kaže da bi trebalo uzeti u obzir napredak tehnologije koja je omogućila ovakav način rada.