среда, јануар 22

MEĐUNARODNI DAN OSI OBELEŽEN U NIŠU: BORBA ZA INKLUZIVNO DRUŠTVO!

0
298

Osobe sa invaliditetom se svakodnevno suočavaju sa diskriminacijom, stigmatizacijom, siromaštvom, socijalnom isključenošću i nezaposlenošću. Međutim, uprkos svim barijerama i teškim životnim situacijama oni ne odustaju od borbe.

Tako je i u Nišu, u kojem se više od 20 udruženja okupilo na Međunarodni dan osoba sa invaliditetom kako bi zajedničkim snagama uticali na promene u društvu.

Dvadesetak udruženja osoba sa invaliditetom na jednom mestu. Razgovaraju o svojim problemima i načinima rešavanja povodom njihovog međunardnog dana. Cilj obeležavanja ovog dana je da se osobama sa invaliditetom omogući jednako uživanje ljudskih prava i ravnopravno učešće u upravljanju društvom u kome žive.

 

Ovim gestom i udruživanjem svih udruženja OSI možemo zajedno i ništa ne može bez nas samih. Postoje i dalje predrasude koliko god da se borimo. Zato akcenat stavljamo na jednake mogućnosti, na ravnopravnost, na krilaticu resornog ministarstva “Srbija bez barijera – jednaki”, kaže odbornica SG Niša Jasmina Barać Perović

Čak i pod normalnim okolnostima, osobe sa invaliditetom imaju manju verovatnoću da će pristupiti zdravstvenoj zaštiti, obrazovanju, zapošljavanju i učestvovanju u zajednici. Integrisani pristup je jedini način da se osigura da osobe sa invaliditetom neće biti zapostavljene, kažu predstavnici udruženja OSI u Nišu

Najveći problem je pri zapošljavanju su obrazovni kadar OSI. Potrebno je raditi više na pristupačnosti i dostupnosti obrazovanog sistema osobama sa invaliditetom”, kaže predsednica Centra za samostalni život OSI Katica Ranđelović.

Trebalo bi da se institucije što više uključe da se OSI osamostale da što više osobe sa Daunovim sindromom budu vidljive”, kaže Maja Zdravković iz Udruženja za pomoć osoba sa Daunovim sindromom.

Borimo se za bolju inkluziju dece jer ona nije iluzija”, poručuje Ana Lazarević iz Udruženja za pomoć osobama sa autizmom GUPOAN.

A da inkluzija ne bi bila iluzija deci sa invaliditetom su potrebi lični pratioci, a posle 18 godine i pedagoški asistenti, navode iz OSI udruženja.

Vrlo brzo će Grad Niš imati novi javni poziv za lične pratioce po nalogu Centra za socijalni rad I biće posebne kancelarije gde će se podnosti dokumentacija za ove usluge”, kaže zamenica gradonačelnice Niša Dušica Davidović.

Za rad niških udruženja OSI grad je ove godine izdvojio 22 miliona dinara.

Nadležni iz Grada Niša podsećaju da je Ustanova Mara prerasla u Centar za pružanje usluga iz oblasti socijalne zaštite. To omogućava da se, između ostalog, bolje rešavaju problemi osoba sa invaliditetom, kaže Davidovićeva.

***Ovaj tekst deo je projekta sufinansiranog sredstvima Ministarstva informisanja i telekomunikacija. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

Comments are closed.