ĆELE KULA BI MOGLA BITI NA UNESKOVOJ LISTI
Uneskova lista svetske kulturne baštine bi mogla postati bogatija za Ćele kulu, saopštio je direktor kancelarije “Nica svetska kulturna baština” Olivije-Anri Sambuki koji je sa francuskim ekspertima posetio znamenitosti Grada Niša.
Na sastanku u Gradskoj kući sa gradonačelnicom Niša delegacija iz Francuske je istakla da će preneti sva iskustva i dobre prakse Nice u procesu za pripremu Unesko nominacionih dosijea za upis na Unesko listu svetske kulturne baštine.
Ćele kula, spomenik iz Prvog srpskog ustanka koji je u znak odmazde tadašnja Turska vlast u Srbiji izgradila od lobanja poginulih srpskih ratnika u bici na Čegru, mogao bi se uvrstiti u Uneskovu listu kulturne baštine. Ovo je rečeno u Gradskoj kući, nakon prijema francuske delegacije iz Nice, čija iskustva mogu biti dragocena.
“Godine 2021. Francuska je uspela da zaštiti i da dobije dosije u ime Grada Nice kod Unesko za grad zimskog odmarališta i to naše pozitivno znanje podstiče da pružimo i ponudimo ono što mi znamo kako bi mogao da se izgradi takav dosije i u Nišu”, kaže direktor kancelarije “Nica svetska kulturna baština” Olivije Anri Sambuki.
“Ovo je period kada Gra dNiš ima prekretnicu da nešto od svog nasleđa kandiduje kod Uneska i da to država podrži”, objašnjava počasni konzul Francuske u Srbiji Saša Miljković.
“Grad Niš ima mnogo toga da ponudi, ali najverovatnije je na prvom mestu Ćele kula što će podržati i Ministarstvo kulture jer će ono biti nosilac projekta”, kaže gradonačelnica Niša Dragana Sotirovski.
Reč je o procesu koji traje godinama, a iz Srbije na Uneskovoj listi materijalnog nasleđa nalaze se i manastiri Dečani i Sopoćani i ultimatum Austrougarske Srbiji o objavi Prvog svetskog rata.
Balkanske države učestvuju u radu Uneska već više od 70 godina – Jugoslavija je postala članica 1950, dok je Srbija u organizaciju stupila krajem 2000. godine.