субота, новембар 23

(VIDEO) Zaboravite na livadski med: Suša uzela svoj danak!

0
155

Suša i visoke temperature lose su uticale na pčelarstvo i uopšte poljoprivredu, te su i prinosi ove godine bili znantno manji, kažu pčelari. Takvi vremenski uslovi nisu omogućili pašu na planini, pa nema livadskog već samo suncokretovog meda.

Za pčelare ova godina nije baš tako sjajna, s obzirom na to da je suša odradila svoje.

Pratimo bagremovu pašu, kako on cveta, sa nižih predela idemo ka planini. Ove godine uslovi nisu dozovlili da ih selimo na planinu. Da kažem na livadski med..Morali smo odmah da idemo na suncokretov med, koji se poklopio sa livadskom pašom, kaže pčelar Nebojša Popović.

Vremenske prilike, globalno zagrevanje ubijaju nam pčelarstvo. Nema unosa. Da bi biljka lučila nektar, treba temperatura, treba vlažnost vazduha. U ovom periodu nemamo toga, izostaje nektar, nema meda, kaže pčelar Goran Ilić.

Kaže da su prethodnih godina prinosi bili znatno veći. Bilo je oko 30 kilograma meda u proseku po pčelinjoj zajednici na svim pašama, dok je ove godine, kako kaže, to daleko manje.

Nije potrebno biti stručnjak za pčelarstvo i zaključiti da u ovakvim vremenskim uslovima nije povoljno za poljoprivredu uopšte, ni za pčelarsstvo. Previsoke temperature, dugotrajna suša – poljoprivredi to ne pogoduje, kaže pčelar Srđan Stanojević. 

Pčele su važne ne samo zbog meda koji proizvode. Kada nema pčela, nema oprašivanja, nema stvaranja semena, samim tim biljke imaju manje kvalitetnih materija, kažu u Savezu pčelarskih organizacija Srbije, koji postoji čak 127 godina.

Kod nas se vrlo često pčelari i viniogradari raspravljaju kako im pčele sisaju grožđe i smanjuju rod. To nije istina. Ose su te koje probiju. Da uzmete grožđe i stavite ga u košnicu, pčela ga pipnuti neće ako je zrno zdravo. Tek kada dođe osa, pa probije, pčela onda dođe i posisa sokove. Ali ako pčela nema, to gde je osa ušla, zrno zabuđa i vino bude nekvalitetno. Ako dođe pčela, ona ostavi probiotske bakterije iz svojih usta i nema buđanja. Zato vinogradari Novog Zelanda zovu pčelare da doteraju pčele da spreče buđanje grođa.Pčela nam je toliko značajna, da je to prosto nenevrovatno. Ko zna šta ćemo tek saznati u budućnosti, kaže dr Rodoljub Živadinović.

Ekstremne vrućine i suša ne samo da smanjuju dostupnost vode i hrane za pčele, već i negativno utiču na njihovo zdravlje, otpornost na bolesti i sposobnost preživljavanja.

Takođe, kada su uslovi sušni i temperature visoke, pčele mogu smanjiti leglo kako bi očuvale resurse i energiju.

Leave a reply