недеља, новембар 24

Skoro polovina korisnika socijalne pomoći u Nišu radno sposobna (VIDEO)

0
126

Iako je 49% korisnika Centra za socijalni rad u Nišu radno sposobno, veliki deo njih nije kvalifikovan za posao. To dodatno otežava njihovo zapošljavanje. Porodice sa radno sposobnim članovima novčanu pomoć primaju devet meseci godišnje. Da li su ta tri meseca bez socijalne pomoći motiv da se pronađe posao ili je to vreme kada se potone još dublje u siromaštvo i nemoć?

Prema poslednjem preseku od decembra prošle godine, na evidenciji Centra za socijalni rad u Nišu je 5.007 porodica koje primaju novčanu pomoć, odnosno, 9.937 ljudi, što je manje za oko 7.000 u odnosu na pre desetak godina. Među korisnicima Centra 49% je radno sposobno.

 

Od toga 25 posto su lica mlađa od 30 godina. Imamo jedan svojevrsni paradoks. Na našoj evidenciji 4.000 radno sposobnih, a sa druge strane Nacionalna služba stalno traži radnike, kaže Lidija Stanković iz Centra za socijalni rad “Sveti Sava” Niš.

Imamo korisnike socijalne novčane pomoći svih kategorija, svih stepena kvalifikacija i svih delatnosti. Nema tu prevelike razlike, iako mislimo da najviše ima korisnika lica koja su bez kvalifikacija, kaže direktor Filijale Niš NSZ-a Boban Matić.

Da bi neko ostvario pravo na novčanu pomoć Centra za socijalni rad, mora da bude na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje. Korisnici Centra spadaju u kategoriju teže zapošljivih ljudi. Akcionim planom zapošljavanja poslodavci imaju mogućnost da uz njihovo zaposlenje dobiju i određenja finansijska sredstva.

Mi smo pre nekoliko godina imali jednu zajedničku sa Centrom za socijalni rad i kompanijom “Leoni”, gde je Centar anketirao da lica korisnike, organizovali smo intervju. U početku je bio odziv veliki. Od onog broja koji su se izjasnili pozitivno, manji broj je došao na intervju. Tek jedan manji deo je prošao intervju kod poslodavca.Ali smo imali neke pozitivne primere gde su korisncii socijalne pomoći iskoristili priliku i došli do posla, kaže Matić.

Mi pošaljemo neke od radno sposobnih, međutim, ili se ne odazovu ili ne urade testove kako treba. Tako da mi kada zaposlimo i dvoje, troje, mi smo zadovoljni. Koji je način da se to prevaziđe je da se poboljša kvalifikaciona struktura naših korisnika, jer od svih tih korisnika 30 odsto je bez kvalifikacije, ili nemaju završenu ni osnovnu školu ili su samo sa osnovnom školom. Samo dva odsto korisnika je sa visokim obrazovanjem. Taj podatak pokazuje da je obrazovanje način da se izađe iz tog kruga siromaštva, kaže Lidija Stanković.

Novčana socijalna pomoć može da se prima 12 i devet meseci. Devet meseci primaju one porodice u kojima dominiraju radno sposobni članovi, a 12 meseci porodice u kojima je izjednačen broj radno sposobnih i nesposobnih ili gde je veći broj radno nesposobnih. Osnovni iznos je 11.000, a nakon 1. aprila kada se vrši usklađivanje sa indeksom potrošačkih cena – 11.674 za nosioca prava. Na to se za svaku narednu odraslu osobu dodaje 5.835 dinara, a za dete 3.502. To bi značilo da jedna četvoročlana porodica prima novčanu socijalnu pomoć od 25.000 dinara.

*** Ovaj projekat sufinansiran je sredstvima grada Niša. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

Leave a reply