
Komemoracija povodom smrti profesora Trajanovića u petak u 12 sati na Mašinskom fakultetu
Komemoracija povodom smrti profesora Miroslava Trajanovića će biti održana u petak 11. aprila 2025. godine u 12 časova u sali 611 na Mašinskom fakultetu u Nišu, saopštila je ta visokoškolska ustanova.
Sahrana posmrtnih ostataka profesora Miroslava Trajanovića će se obaviti u subotu 12. aprila 2025. godine u 13:00 sati na Novom groblju u Nišu.
Opelo je zakazano za 12:30 sati istog dana u crkvi Časnog Krsta, takođe na Novom groblju.
Profesor Miroslav Trajanović preminuo je u 71. godini života.
Profesor Trajanović ostavio je neizbrisiv trag u srpskoj nauci i obrazovanju, a sa više od četiri decenije profesionalnog iskustva, bio je vodeći stručnjak u oblastima računarskog programiranja, “CAD” tehnologija, metode konačnih elemenata, aditivnih tehnologija, reverznog inženjeringa i biomedicinskog inženjerstva.
Kako se navodi u saopštenju Ministarstva, od 2007. do 2013. godine obavljao je funkciju šefa Katedre za proizvodno-informacione tehnologije i menadžment na Mašinskom fakultetu Univerziteta u Nišu.
Trajanović je autor više od 300 naučnih radova, brojnih knjiga i urednik prestižnih zbornika radova međunarodnih konferencija, a njegov naučni i istraživački rad obeležen je učešćem u više od 30 nacionalnih i međunarodnih projekata, uključujući i “FP6”, “FP7”, “Horizon 2020” i “Horizon Europe” programe EU.
U okviru ministarstava zaduženih za nauku i tehnološki razvoj, Trajanović je decenijama bio nosilac brojnih odgovornih funkcija, a između ostalog je bio predsednik više ekspertskih komisija, član radne grupe za izradu Strategije naučnog i tehnološkog razvoja Srbije u periodu od 2016. do 2020, predstavnik Srbije u programskim odborima Evropske komisije, kao i koordinator “EURAXESS” mreže Srbije.
Navodi se da je od 2010. do 2017. bio predsednik Matičnog naučnog odbora za elektroniku, telekomunikacije i IT Ministarstva za nauku i tehnološki razvoj Republike Srbije.
Dao je doprinos kao koordinator projekta “OpenClick”, prvog srpskog projekta otvorene nauke, a učestvovao je u usvajanju Platforme za otvorenu nauku 2.0.
Projekti u kojima je učestvovao oslikavaju njegovu kontinuiranu posvećenost na unapređenju naučne dostupnosti, uvođenju transparentnosti, unapređenju naučnog integriteta i uspostavljanju saradnji kroz primenu otvorene nauke u Srbiju.
Navodi se da je kao državni sekretar doprineo unapređenju sistema nauke u Srbiji svojim dubinskim razumevanjem značaja nauke i inovacija za razvoj našeg društva kao i istinskom posvećenošću daljem napredovanju čitave naučne zajednice.
“Bio je cenjen i voljen kolega, mentor i pre svega vizionar koji je svojim znanjem i čovečnošću inspirisao generacije istraživača i inženjera.
Zahvaljujući njegovom zalaganju i prisustvu na međunarodnoj sceni, Srbija je postala predsedavajuća zemlja u okviru Globalnog partnerstva za veštačku inteligenciju (GPAI) i 2024. godine u Beogradu organizovala samit sa preko 1500 učesnika i 44 strane delegacije na kome je usvojena Beogradska deklaracija za veštačku inteligenciju čiji je profesor Trajanović bio idejni tvorac”, ističe se u saopštenju.
Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija izražava najdublje saučešće porodici, prijateljima, kolegama i svim poštovaocima Miroslava Trajanovića, a njegov odlazak je nenadoknadiv gubitak za srpsku akademsku i naučnu zajednicu kao i za čitavo naše društvo, navodi se u saopštenju.