DA LI SU U POSLU ŽENE JEDNAKE SA MUŠKARCIMA?
“Unapredi rodnu ravnopravnost” naziv je kampanje u okviru koje je u Nišu održana info sesija Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog i GIZ-a. Koliko se zakon sprovodi u praksi, šta treba menjati i da li institucije i poslodavci podnose izveštaje o svojim naporima ka postizanju rodne ravnopravnosti? Ovo su teme o kojima se razgovaralo u Nišu, a poseban naglasak stavljen je na izveštaj jer ga je tek jedan procenat obveznika podnelo u prethodnom periodu.
Ako ima oko 500.000 obveznika, a da je prošle samo bilo negde oko 5.000 podnosioca izveštaja, složićete da je jedan posto zaista nezadovoljavajuće. Samim početkom kampanje i u razgovoru o ovoj temi ovaj procenat se podigao. Nemam tačne podatke, ali vidimo da se brojka daleko podigla, nego što je bila u prethodnom periodu“, poručila je pomoćnica ministra Nina Mitić.
Kaznena politika za nedostavljanje ovih izveštaja je usklađena za Prekršajnim zakonom, ali pomoćnica ministra navodi da njihov cilj nije da kažnjavaju, već da obaveste poslodavce o svojim obavezama. Zakon predviđa mnogo toga, ali je potrebna bolja primena u praksi.
Niš je dokaz da se stvari menjaju na bolje. Grad Niš među prvima formirao odborničku žensku mrežu, koja se pridružila mreži narodnih poslanica.
Podršku Ministarstvu na ovom projektu pruža GIZ.
Niš je četvrti grad u kome je održana ova info-sesija, a završna će biti održana u Beogradu 8. marta.