NAJNOVIJA DOSTIGNUĆA U LEČENJU MULTIPLE SKLEROZE
Broj ljudi sa dijagnozom multiple skleroze raste. A žene pušaći u najvećem su riziku od obolevanja multiple skleroze. Ipak, nije to jedini uzrok. Iako ima sve više efikasnih lekova, stručnjaci kažu da je mnogo bolje sprečiti da se bolest razvije. A to je zdrava i dobra ishrana, više kretanja, dovoljno vitamina D i prestanak pušenja.
Od ukupnog broja obolelih od multiple skleroze, oko dve trećine, odnosno do 70 odsto su žene, ali se broj povećava. O razlozima i najnovijim dostignućima u lečenju razgovaralo je više od 650 domaćih i stranih neurologa na kongresu u Nišu.
Što se tiče multiple skleroze, primećujemo relativni porast u broju dijagnostikovanih pacijenata. Ovo se najverovatnije dešava zbog uticaja faktora životne sredine. Na primer, manjak vitamina D, infekcija Epštajn-Bar virusom tokom detinjstva i adolescencije, kao i faktora vezanih za ishranu, poput preterane gojaznosti kod dece. Takođe, pušenje predstavlja faktor rizika, kao i svi ovi faktori na koje možemo da uticemo, kako bismo sprečili razvoj multiple skleroze u budućnosti, objašnjava profesor Klinike za neuroimunologiju na Medicinskom Univerzitetu “Šarite” u Berlinu Fridman Paul.
Imunoterapija postoji od 90-ih godina prošlog veka, a poslednjih godina razvijeno je više efikasnijih lekova.
Trenutna poenta kod multiple skleroze jeste da treba da lečimo naše pacijente visoko efikasnim lekovima, od trenutka kada se bolest pojavi i da ne čekamo predugo, jer su onda tkivo i neurološka funkcija izgubljeni, kaže Paul.
Žene su čak četiri do pet puta u većem riziku i od još jedne neurološke bolesti – neuromijelitis optike. Ovo je retka bolest, specifični faktori rizika još nisu poznati, ali se zna da je to autoimuna bolest.
Ovo znači da imunski sistem stvara antitela koja su usmerena protiv centralnog nervnog sistema, protiv mozga.Sve do skoro, neuromijelitis optika spektra bolesti se se nije lecio.Nismo imali klinički ispitivane lekove. Sada, od 2019. godine imamo četiri leka, koje su odobrila tela u Evropi, Sjedinjenim Američkim Državama I u ostatku sveta. Ovi lekovi su pokazali veoma dobar efekat u sprečavanju relapsa kod neuromijelitis optika spektra bolesti. Dovoljan je jedan relaps da izazove znacajne neurološke disfunkcije. Zbog toga je važno da sprečimo relapse, a sa ovim novim lekovima možemo da sprečimo relapse sa vrlo dobrom efikasnošću, dodaje profesor Fridman Paul.
Gubitak vida, zapaljenje oka ili kičmene moždine, mijelitis ili poremećaji čula, depresija i veliki umor – to su najčešći simptomi obe bolesti. Najbolja prevencija su, zdrava i dobra ishrana, što veća fizička aktivnost, dovoljno vitamina D i izbegavanje pušenja.