четвртак, новембар 21

Nulta tolerancija na nasilje u školama

0
112

Celo odeljenje ispisalo se iz jednog razreda zagrebačke osnovne škole zbog nasilja i izostanka reakcije nadležnih na molbe roditelja da se problem reši. Nažalost, ovaj slučaj nasilja nije izolovan: Na početku ove školske godine napadnut je nastavnik u jednoj prokupačkoj školi. U Srbiji je prošle školske godine usvojen Pravilnik o sprečavanju nasilja, a njegovi efekti će se tek procenjivati.

U školama se nastavlja primena novog Pravilnika o sprečavanju nasilja.

Nove mere u borbi protiv nasilja u školama donete su još pred početak prošle godine, stupile su na snagu u drugom polugodištu, ali će ovo biti prva kompletna školska godina u kojoj će se primenjivati. Pravilnik predviđa reakciju nadležnih u svim situacijama i za sve nivoe nasilja.

Postoje nivoi nasilja – prvi, drugi, treći. Prvi rešava odeljenski starešina, zatim možemo da se pozovemo na stručnu službu, ali ne možemo  sa vrata da kažemo: Gde je direktor, mora odmah da me primi, mog sina je to i to dete opsovalo na ulici. Treba da se zakaže sastanak kod direktora i stručne službe u određeno vreme. Za sve vrste prekršaja i nepoštovanje zakona postoji mogućnost podnošenja prekršajnih prijava protiv roditelja koji ne poštuju pravila ponašanja, isto kao što prosvetni radnici dobijaju ogroman broj prijava opravdanih i neopravdanih, više neopravdanih ubedljivo. Svi imamo odgovornost. Ovaj zakon je podsetio roditelje da pored nastavnika i dece i mi kao roditelji imamo neku vrstu odgovornosti i pravila ponašanja postoje svuda, kaže direktor OŠ „Njegoš“ Bojan Krstić. 

Novina je ta da učenika koji načini trećiu nivo nasilja može da se udalji u škole. Mi smo imali treći nivo nasilja, ali nismo imali udaljavanje iz škole već smo vodili disciplinski postupak, izrečene su mere, a ukoviru mera društveno koristan rad, kaže direktorka OŠ „Stefan Nemanja“ Aleksandra Projović.

Od drugog razreda osnovne škole do kraja srednje škole učenicima i ocena iz vladanja ulazi u prosečnu ocenu uspeha. Da do ovakvih situacija ne bi dolazilo najvažnija je saradnja sa roditeljima.

Svako dete je za sebe posebna priča. To poznavanje i saradnja kako roditelja, stučnih saradnika, nastavnika najvažnija i uz tu saradnju možemo doći do najboljih rešenja, kaže načelnik Školske uprave Niš Predrag Nešović.

Pravilnik podrazumeva i pravila za upotrebu mobilnih telefona, stroža pravila za oblačenje, a u školama ostaju i školski policajci.

Leave a reply