понедељак, јануар 13

SAD uvele sankcije NIS-u, konkretne odluke poslate državnom rukovodstvu Srbije

0
144

SAD uvele sankcije NIS-u, konkretne odluke poslate državnom rukovodstvu Srbije

Beograd, 10. januara 2025 – Predsednik Aleksandar Vučić FOTO TANJUG/ STRAHINJA AÆIMOVIÆ/bs

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da su NIS-u uvedene veoma teške sankcije, da je reč o najtežim sankcijama koje pogađaju jednu kompaniju u Srbiji.

“Oni će tražiti i oni traže od nas potpuni izlazak ruskog interesa iz NIS, Novi Sad, AD. Čekaćemo da vidimo kakva će još tumačenja biti, ali prema onome što smo videli, koji će biti ‘remove, a ne reduce’. Dakle, oni ne dozvoljavaju mogućnosti da bude 49 odsto ili nešto manje procenata ruskog kapitala, već potpuni izlazak ruskog interesa iz NIS-a”, rekao je Vučić u Predsedništvu.

Prema njegovim rečima, NIS će moći da nastavi samo redovno da posluje, a sa planom vlasničke transformacije bismo morali da krenemo odmah i taj plan vlasničke transformacije mora da bude odobren od OFAC-a i vlade Sjedinjenih Američkih Država.

“Za sve operacije imaćemo samo 45 dana kalendarskih, zaljučno sa 25. februarom. Ono što je važno, do tada ne samo da moramo da završimo potpisivanje bilo kakvog ugovora, dogovora sa ruskom stranom već moramo da završimo ono što se naziva ‘closing’, sve mora da bude gotovo, jedino eventualno finansijska transakcija može da bude produžena još 15 dana, do 12. marta, ali i tu finansijsku transkaciju mora da odobri OFAC-ovo odeljenje, u okviru vlade SAD”, rekao je Vučić.

On je naveo da SAD za sankcije nalaze dva pravna osnova, jedan je iz 2014. godine, a drugi iz 2021. godine.

“Jedan je iz odluke administracije Baraka Obame, jedna iz odluke administracije Džoa Bajdena. Zašto su ovakvu kombinaciju različitih pravnih osnova Amerikanci pripremili – to su uradili zbog toga da bi bilo nemoguće da se izvrdaju sankcije”, rekao je Vučić.

On je objasnio da je nemoguće da sankcije koje je uveo US Treasury i poseban deo u američkom Treasury-u koji se naziva OFAC budu izvrdane.

“Dakle, ukoliko bi Rusi želili da prodaju svojih 50 plus 6 posto i Gaspromnjefta i Gasproma, oni više ne mogu to nikome da prodaju, nekoj saudijskoj kompaniji, katarskoj, emiratskoj, bilo kome na svetu, više to ne mogu da učine, jer ta kompanija istog sekunda, dolazi pod njihove sankcije”, rekao je Vučić.

Vučić je prethodno rekao da mu je veoma važno da ništa nije krio od građana.

“Za mene je veoma važno da obraćajući se vama, poštovani građani, vam kažem da ništa od vas nismo krili, da smo se transparentno odnosili prema svemu što smo saznavali, iako su se zbog toga ponekad američki partneri ljutili što smo izlazili u javnost pre nego što bi oni želeli da izađemo u javnost, ali nismo hteli da obmanjujemo građane Srbije i govorili smo im istinu”, rekao je Vučić.

On je naveo i da je mnogo važnih stvari ostalo nedovoljno jasno i ne raščišćeno. “Oni su su najavili mogućnost konsultacija sa Srbijom što ćemo sutra da iskoristimo”, rekao je Vučić.

On je dodao da će se o tome razgvarati večeras i sutra.

“Ostaje nam da večeras i sutra u jutarnjim satima, a na sastanku sa gospodinom Vermom, O’Brajanom i ostalima, biće ovde sa mnom i predsednik vlade Miloš Vučević i ključni ministri iz vlade Srbije, jer zajednički želimo da dobijemo poruku Amerikanaca po tom pitanju”, rekao je Vučić.

Velika Britanija će se najkasnije u ponedeljak pridružiti sankcijama NIS-u

Vučić je izjavio je da će se, prema saznanjima koje ima, Velika Britanija priključiti američkim sankcijama NIS-u u ovim trenucima ili najkasnije u ponedeljak, kao i najveći deo evropskih zemalja.

Dodao je da će se tim sankcijama pridružiti i evropske kompanije jer niko, kako ističe, neće želeti da rizikuje.

“Američke sankcije su veoma, veoma teške i sa veoma ozbiljnim dejstvom protiv onih koji bi ih kršili”, zaključio je on.

Zatražićemo od predstojeće administracije da razmotri još jednom odluku o NIS-u

Predsednik Srbije rekao je da ćemo zatražiti od predstojeće američke administracije da razmotri još jednom odluku o uvođenju sankcija NIS-u.

Kako je rekao, da vidimo možemo li da dobijemo neke odlakšavajuće okolnosti po pitanju odluka koje su već donete.

“Zaštitićemo interese Srbije, neće biti nikakvih nestašica”

Vučić je u Predsedništvu istakao da Srbija nije neprijateljska zemlja Rusiji i da ne želimo “nikakvo neprijateljsko preuzimanje tuđe imovine”, zbog čega će on da razgovara sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, najpre telefonom.

Vučić je dodao da predstoje nelaki razgovori oko obnove gasnog aranžmana sa Rusijom.

“Građani Srbije ne treba ni nekoj način, baš kao što ni mi to nećemo da učinimo, da reaguju panično. Reagovaćemo odgovorno, ozbiljno, marljivo. Iako ćemo da žurimo, jer znamo koliko su nam kratki rokovi, nećemo da hitamo sa donošenjem pogrešnih odluka”, rekao je Vučić.

On je istakao da su nama “dragi i Moskva i Vašington i svi na svetu” i poručio da nemamo ništa ni protiv koga.

“Ali nam je Srbija najmilija i najdraža”, naglasio je Vučić i dodao:

“Zaštitićemo interese Srbije po svaku cenu, građani ne treba da brinu, neće biti nikakvih nestašica i neće biti bilo kakve ekonomske katastrofe. To što ćemo se suočiti sa velikim pritiscima i velikim problemima, ne znači da nećemo uspeti da ih savladamo,” rekao je predsednik Srbije.

On je najavio da će sutra imati razgovore sa Amerikancima, a večeras oko 22 časa će razgovarati i sa kineskim predstavnicima.

“Večeras imamo prvi let za Šangaj. Sad se radujemo velikom, strašno velikom događaju – otvaranju nove epohe u srpsko-kineskim odnosima, mi se danas bavimo ovim”, rekao je on.

Protiv koga su uvedene sankcije

Ministarstvo finansija SAD uvelo je nove sankcije protiv Rusije.

Značajan deo ograničenja usmeren je na Gaspromnjeft:

Na crnoj listi našli su se direktor kompanije Aleksandar Djukov, niz ključnih preduzeća za proizvodnju nafte, kao i rafinerije u Moskvi i Omsku.

Na listi su i kompanija “Gaspromnjeft Marin Bunker” i 10 brodova koji su povezani sa njom.

Sankcije su uvedene i protiv podružnica Gasproma u inostranstvu: rusko-srpske kompanije NIS i podružnica u Tadžikistanu, Luksemburgu, Kazahstanu i dve u Kirgiziji.

Reakcija iz Gaspromnjefta

Kompanija Gaspromnjeft saopštila je danas da je odluka o uključivanju njene imovine na američku listu sankcija neosnovana i nelegitimna, kao i da se u poslednje dve godine pripremala za moguća ograničenja i da će nastaviti sa radom.

“Gaspromnjeft se u poslednje dve godine dosledno pripremao za različite negativne scenarije sa sankcijama. Pored toga, kompanija je već od 2022. godine pod jednostranim stranim sankcijama, stoga su mnoga slična ograničenja uzeta u obzir u operacionim procesima”, saopštila je kompanija.

Gaspromnjeft će, prenosi Sputnjik, nastaviti sa radom uz očuvanje stabilnosti poslovanja.

“Zahvaljujući realizaciji projekata tehnološkog suvereniteta, kompanija osigurava stabilnost operativnih procesa i proizvodnih lanaca, pouzdanost snabdevanja tržišta i svojih potrošača. Istovremeno, Gaspromnjeft smatra da je odluka o uključivanju njegove imovine na sankcionu listu neosnovana, nelegitimna, te da je u suprotnosti sa principima slobodne konkurencije“, poručuju iz Gasproma.

Comments are closed.