понедељак, јануар 27

Stigma kao prepreka: Poziv roditeljima da prijave decu u Registar (VIDEO)

0
90

Foto: Pixabay

Kroz Registar dece sa smetnjama u razvoju, prema poslednjim podacima, evidentirano je 3.418 dece do 18 godina. Od ukupnog broja u Registru, 48,7 odsto su deca sa poremećajima iz spektra autizma. Lekari apeluju na roditelje da evidentiraju svoju decu, ne samo zbog statistike, već i zdravstvene i socijalne zaštite.

Od skoro 3.500 dece evidentirane kroz Registar dece sa smetnjama u razvoju, 48,7 odsto ima poremećaj iz spektra autizma. To su poslednji podaci Instituta “Batut” od prošle godine.

Registar postoji, registar se formira, ali mi kao društvo moramo da utičemo na to. Mislim da roditelji zbog stigme izbegavaju da se unesu u reigistar. Mislim da bi trebalo da znamo koliko nas je i zbog donosilaca odluka i kreiranja usluga, da bi se budžetirale te usluge, moramo da se prebrojimo. Na kraju krajeva, i zbog javnog zdravlja, da bismo znali koliko nas ima, kaže predstavnica Udruženja roditelja dece sa autizmom i drugim razvojnim poteškoćama i indvaliditetom “DAN” Biljana Stojanović.

Osnovni cilj registracije je da pruži uvid u broj utvrđenih, novootkrivenih slučajeva dece sa smetnjama u razvoju i invaliditetom u populaciji Srbije.

Neka bude ovo još jedna prilika za apel ka porodicama sa dece sa poteškoćama u razvoju, da se jave svom izabranom pedijatru ili saradniku da evidentiraju svoje dete u registar sa smetnjama, jer sem broja koji bismo znali, to bi omogućilo da porodice lakše ostvare određene usluge, odnosno, određenu podršku, bilo da je to iz zdravstvenog sistema, obrazovanja ili sistema socijalne zaštite, kaže psiholog u Razvojnom savetovalištu DZ Niš Jelena Petković. 

Registar dece sa smetnjama u razvoju vodi Institut “Batut”, koji je kroz informacioni sistem – Servis javnog zdravlja (SJZ) sredinom 2022. godine omogućio unos podataka o deci sa smetnjama u razvoju.

Comments are closed.