SVE FOLKLORNE IGRE SPAJAJU STRAST I LJUBAV (VIDEO)
Nekada selo, a danas kulturna umetnička društva nosioci su prakse našeg nematerijalnog kulturnog nasleđa, poruka je okruglog stola koji je održan u okviru 16. Međunarodnog studentskog festivala folklora. Negovanje istorije i kulture srpskog naroda prepoznaje i Ministarstvo prosvete čiji su predstavnici govorili na ovom skupu koji je okupio folklorce iz raznih zemalja i koji su se upoznali sa srpskim običajima, tradicijom i kulturom.
Na jednom mestu folklorci iz Grčke, Kolumbije, Nemačke, Poljske, Češke, Čilea, Turske i Srbije. Razgovaraju o nacionalnom kulturnom nasleđu svoje zemlje. Zaključuju da bez obzira na raznolikost postoji jedna zajednička nit.
“Širom sveta folklorni ples ima jednu zajedničku emociju, a to je strast. Strast je ono što sve nas spaja od Južne Amerike, preko Kine do Srbije i naravno mnogo ljubavi koja je centar svih kulutra i igara”, kaže Karlos Madjos vođa folkloraca iz Čilea.
Koliko negujemo tradiciju srpskog kola koje se nalazi na Uneskovoj listi pokazuju upravo kuluturno umetnička društva koja čuvaju srpski identitet, smatra Slavoljub Uzunović umetnički rukovodilac Ansambla “Oro”.
“KUD postaju nosioci našeg nematerijalnog kulturnog nasleđa. Mi smo te inforacije crpeli iz sela, ali sada su to umetnička društva jer pravog sela nema gde se čuva igra, pesma i običaji”
Bez obzira na to što gotovo da nema više krojača narodnih nošnji u Nišu se neguje tradicija narodnih igara, naročito kroz međunarodni festival folklora niškog Studentskog kulturnog centra koji se već 16 godina organizuje u julu.
“Naša odgovornost je kao osnivača da očuvamo kulturno nasleđe što je zasluga pre svega ljudi onih koji igraju i organizuju nastupe”, kaže dr NEbojša Ranđelović, državni sekretar Ministarstva prosvete.
Podsetimo, Međunarodni festival folklora u Nišu traje do 20. jula, a biće završen defileom svih učesnika u centru grada i koncertom na Letnjoj pozornici.