недеља, октобар 6

SZO: Korišćenje mobilnih treba kontrolisati kao duvan

0
8

Upotreba mobilnih telefona prelazi granice korisnosti, postajući ozbiljan problem modernog društva, upozorava Svetska zdratsvena organizacija. Ona u svom poslednjem izveštaju poziva države da strožom zakonskom regulativom, poput one za duvan, regulišu korišćenje digitalnih uređaja, zbog sumnje da izazivaju zavisnost i problematično ponašanje kod mladih. Da li smo postali robovi tehnologije?

Od buđenja uz zvuk alarma, preko dnevne komunikacije, do večernjeg listanja društvenih mreža – mobilni uređaji su stalno u našim rukama. Iako ova tehnologija donosi neosporne koristi, sve češće se postavlja pitanje da li smo prešli granicu i razvili zavisnost od nje.

Prosečan korisnik provede između četiri i šest sati dnevno na telefonu, pokazuju podaci tehnoloških giganta. Ova prekomerna upotreba ima brojne negativne posledice, kako na mentalno, tako i na fizičko zdravlje. Zbog toga škole u Nišu od ove godine ne dozvoljavaju upotrebu mobilnih telefona, a oni učenici koji ga i ponesu odlažu uređaj kod nastavnika pre početka nastave.

-Ono što smo mi uveli još pre nekoliko godina da se zabrani donošenje mobilnih telefona u školu je sada obaveza svih škola sada je obaveza svih škola od ove godine, ne kao mera oduzimanja već kao mera zloupotrebe, kaže je direktor OŠ „Njegoš“ Bojan Krstić.

Sociolozi primećuju sve češću izolaciju korisnika, koji radije provode vreme na telefonu nego u društvu prijatelja i porodice. Psiholozi i socijalni radnici kažu da zavisnost od digitalnih uređaja dovodi do anksioznosti, depresije, poremećaja spavanja, smanjenja sposobnosti koncentracije.

-Smatramo da je potrebno na nivou grada da se osmisle prevetivivni programi koji će smanjiti te negativne posledice, kaže  pomoćnica direktora Centra za socijalni rad Lidija Stanković.

Svetska zdravstvena organizacija upozorava da države treba da regulištu korišćenje digitlanih uređaja strožom zakonskom regulativom, poput one za duvan, zbog sumnje da izazivaju zavisnost i problematično ponašanje, naročito kod mladih. Cilj tih zakona bi bio da se suzbiju negativni uticaji smartfonova kroz mere koje bi uključivale starosne granice, kontrolisane cene i zabranjene zone, kao za pušenje.

U Americi klinike za zavisnost od interneta i digitlanih uređaja postoje još od 2000 tih godina. U našoj zemlji poslednjih godina postoje standardizovane terapije u državnim i privatnim klinikama za lečenje ove zavisnosti, a u koju između ostalog spada i internet kockanje preko mobilnog telefona, zatim prekomerno korišćenje video igrica, društvenih mreža i gledanje pornografskih sadržaja.

 

 

 

Leave a reply