UDRUŽENI ZA POMOĆ UGROŽENOJ DECI
Kako bi se pružala bolja podrška porodicama koja su u teškoj situaciji i ne mogu da brinu o svojoj deci na adekvatan način, Fondacija SOS Dečija sela potpisala je sporazum o saradnji sa Kancelarijom regionalnog ombudsmana u Nišu. To znači da će se kroz razna predavanja i aktivnosti osnaživati roditeljske veštine kako bi se povećao kvalitet života njihove dece i da ne budu izdvojena iz porodice.
Potpisivanjem Memoranduma o saradnji između Fondacije “SOS Dečija sela” i Kancelarije regionalnog ombudsmana u Nišu stvoreni su uslovi da se više radi na unapređenju kvaliteta života dece, ali i porodica u riziku. Cilj je da se stvori društvo sa nultom tolerancijom na nasilje, kaže niška zaštinica prava građana Katarina Mitrovski.
“Saradnja podrazumeva orgniazovanje zajedničkih tribina, panela i stručnih konfernecija na kojoj će učestovati deca, roditelji kako bi podigli svest da niko ne živi u disfuknciionalnoj porodici i da trpi bilo koji oblik porodičnog nasilja”, kaže Mitrovski.
Trenutno Fondacija “SOS Dečija sela” u Nišu rade sa 48 porodica kojima je potrebna pomoć da prevaziđu probleme a koji mogu da dodvedu do izdvajanja dece iz porodice.
“Naš interes je da s institucijom ombudsmana pre svega radimo preventivno. Deca moraju da znaju i budu informisana, naravno, i njihovi roditelji i svi koji rade s njima, moraju da znaju koji mehanizmi i institucije postoje za zaštitu dečijih prava. Deca moraju da znaju koja su njihova prava, da nešto što im se dešava, možda ne sme da im se dešava i da znaju kojim institucijama mogu da see obrate”, kaže nacionalna direktorka Fondacije “SOS Dečija sela” Vesna Mraković.
Ukoliko ljudi iz okruženja primete decu koja nemaju odgovarajuću brigu u svojoj porodici ili doživljavaju vršnjačko ili digitalno nasilje potrebno je da podnesu prijavu Kancelariji regionalnog ombudsmana koja će biti prosleđena republičkom ombudmsanu i nadležnim instutcijama.