TV ZONA PLUS – HD

VESTI IZ NIŠA I REGIONA

Današnje vesti Društvo Udarne

KOJI FAKULTET UPISATI, PITANJE JE SAD?

Bliži se završetak školske godine godine i maturanti koji će upisivati fakultet već biraju koji bi za njih bio najbolji. Na pojedinim niškim fakultetima srednjoškolcima se već predstavljaju studijski programi, ali jedno je sigurno – važno je odobrati onaj koji prati promene na tržištu rada, kako bi posle sticanja diplome mogli odmah da se zaposle.

Dan otvorenih vrata na Filozofskom fakultetu u Nišu. Srednjoškolci iz Niša, ali i drugih gradova Srbije slušaju o prednostima studijskih programa na ovom fakultetu. Među njima je i Milica Veljković iz Kragujevca.

Iskreno ja razmišljam da upišem prava, ali odluka nije konačna. Definitivno želim da studiram društvene nauke, a Filozofski to i nudi”, kaže Milica Veljković učenica Druge kragujevačke gimnazije.  

A da li su društvene nauke u vreme ekspanzije IT poslova atraktivne i da li mogu mladima posle sticanja diplome i zvanja da obezbede dobro plaćen posao?

Važna je diploma, ali su važne i veštine koji studenti stiču na fakultetu, tako da kod svog izbora treba pažljivo da biraju i da ih on ne ograniči. Naši studenti pokazuju da se posle studiranja najbolje snalaze na tržištu rada, jer pruža široke mogućnosti. Sa uplivom veštačke inteligencije svakodnevno se otvaraju nova radna mesta i zanimanja koja svakako traže određene veštine, a koje mogu da steknu na našem fakultetu”, objašnjava šef kabineta dekana Filozofskog fakulteta Saša Trenčić.

Maturanti su svesni da savremeni poslodavac ne pita koju diplomu imate već šta znate da radite. Kako kažu, obavezno je znanje bar jednog stranog jezika.

“Mene zanima engelski jezik, anglistika”, kaže jedna maturatkinja iz Leskovca.

“Svestan sam da pored fakulteta moramo da imao i neformalno obrazovanje, znanje rada na računaru i slično”, kaže maturant takođe iz Leskovca. 

Ono što je naš odgovor na potrebe tržište rada je to što smo akreditovali studijski program za nemčaki jezik jer su u regionu deficitarni, a veliko interesovanje je za komunikologiju i socijalna politika i socijalni rad, a tradicionmalnno je najveće intresovanje za psihologiju. Apsurd je što sada su ta zanimanja ponovo aktuelna, jer je posle korone povećana kriza mentalnog zdravlja i implementiramo znanja koja su izazov savremenog doba”, ističe dekanica Filozofskog fakulteta Natalija Jovanović. 

Od 13 studijskih programa na niškom Filozofskom fakultetu najmanje interesovanje vlada za ruski jezik, ali se očekuje da ove godine bude veći broj studenata zbog, kako profesori procenjuju profesori, aktuelne situacije sa Rusijom.

Niški univerzitet ima ukupno 14 fakulteta, na kojima se godišnje nudi više od 4.500 mesta, najviše na Filozofskom, a najmanje na Fakultetu umetnosti.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com