ZNATE LI KO JE DR EVA HALJECKA PETKOVIĆ?
Bila je prva žena hirurg i genekolog-akušer u Srbiji i Jugoslaviji, borac za prava žena lekara i prva žena koja je izvela carski rez u Srbiji i to u Nišu davne 1910. godine. Bila je i prva upravnica Odeljenja za porodilje i ženske bolesti u Nišu.
Dr Evu Haljecku, koja je ostavila neverovatan trag u istoriji medicine, ne samo Niša nego i mnogo šire, kao da je prekrio zaborav.
Do podataka o njoj moguće je doći samo kroz literaturu, kako domaću tako i stranu stručnu. Drugog traga nema – ukoliko neko nije naišao na njeno ime slučajno ili istražujući istoriju medicine Niša ili prve srpske doktorke, na drugi način nije mogao da sazna da je ovako značajna žena ni postojala.
Po njoj nije nazvana niti jedna ulica, trg, škola ili bilo koja druga ustanova u Nišu.
BIOGRAFIJA
Dr Eva Haljecka Petković rođena je 1869. u Poljskoj, preminula je 1949. godine u Beogradu.
Majka joj je umrla na porođaju, pa je brigu o njoj vodio otac, građevinski inženjer Marko Haljecki. Osnovno i srednje obazovanje završila u Odesi i Kijevu, medicinu je studirala u Bernu i Cirihu. Specijalizirala je u Beču na Univerzitetskoj ginekološko-akušerskoj klinici. Posle specijalizacije, pridružila se ocu koji je radio na izgradnji pristaništa i prostornom planiranju obale Dunava kod Beograda. Odlukom Ministarstva unutrašnjih dela Srbije dobila prvu službu januara 1892. Postavljena za lekarsku pomoćnicu pri Opštoj državnoj bolnici u Beogradu. Za sekundarnu lekarku na Ginekološko-babičkom odeljenju Opšte državne bolnice postavljena 1905. odlukom istog Ministarstva.
PRVA UPRAVNICA ODELJENJA ZA PORODILJE I ŽENSKE BOLESTI U NIŠU
Za sekundarnu lekarku Niške okružne bolnice postavljena 1909. godine.
Dužnost upravnika Okružne bolnice u Nišu vršila je u tri navrata – za vreme balkanskih ratova, u Prvom svetskom ratu i posle Prvog svetskog rata. Kako navodi Internacionalni medicinski časopis iz oblasti biomedicinskih nauka „Medicinska reč“, dr Eva Haljecka je prva žena lekar koja je u to vreme, u ondašnoj Srbiji, tražila potpunu ravnopravnost ženskih lekara sa muškim, i bila je prva žena lekar Srbije koja je to priznanje dobila. O njoj su pisale nemačke novine Illustrirte Zeitung, i o ženama lekarima iz Srbije: Dragi Ljočić, Darinki Maletić- Banković, Mariji Vučetić-Prita i Ljubici Đurić.
Prva žena na Balkanu koja je obavila carski rez
Ceo radni vek posvetila stručnom radu i unapređenju medicine, naročito unapređenju ženskog zdravlja. Zabeležena i njena izuzetna društvena angažovanost na polju borbe za ženska prava – jedna je od najaktivnijih članica Srpskog lekarskog društva u Beogradu i Nišu i jedna od najistaknutijih pristalica izjednačavanja prava žena sa pravima muškaraca.
Narodnoj skupštini podnela prigovor u kojem argumentovano traži izjednačavanje prava lekarki sa pravima lekara muškaraca.
ODLIKOVANJA
Odlikovana Ordenom Sv. Save petog reda (1913), Krstom milosrđa (1914) i Ordenom Sv. Save četvrtog reda (1915).