понедељак, јун 17

Diplomatska pobeda Srbije: Glasanje u UN pokazalo da više od polovine sveta prihvata argumentaciju Srbije

0
25

Srbija je odnela diplomatsku pobedu u UN. To priznaju i neki mediji u regionu, poput HRT. U srpskiim diplomatskim krugovima ocenjuje se da Rezolucija o Srebrenici, koja je sa 84 glasa “za,” 19 ”protiv” i 68 uzdržanih usvojena na Generalnoj skupštini UN nije postigla cilj svojih sponzora,  a istovremeno se pokazalo da nedobronameran uticaj ne doprinosi pomirenju i stabilnosti u regionu, već upravo suprotno.

Milivojević: Otpor Srbije uspeo!

Karijerni diplomata Zoran Milivojević izjavio je danas da je rezultat glasanja u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija (GS UN) o rezoluciji o Srebrenici pokazao da je otpor Srbije uspeo i da je argumentaciju srpske strane prihvatilo više od polovine sveta.

Milivojević je za Tanjug rekao da je rezultat glasanja pokazao i da se jednim ozbiljnim angažmanom i u kratkom roku mogu postići dobri rezultati i efekti.

„Tako da se ovo može smatrati kao Pirova pobeda onih koji su stali iza rezolucije. To je prva poruka. Druga poruka je da je svet podeljen i da je ovo ulog za budućnost. Pokazalo se da je međunarodni položaj Srbije značajno unapređen i poboljšan i da je stvoren jedan ozbiljan prostor u kome se može ubuduće delovati. Takođe, videlo se i na koje države Srbija može da računa“, kaže Milivojević.

On je dodao da je usvajanje rezolucije pokazalo da Bosna i Hercegovina definitivno više nije stabilna država.

„Oni koji su pokrenuli rezoluciju u samoj BiH uradili su to vaninstitucionalno ignorišući Ustav i Dejtonski sporazum i time su doprineli daljoj nestabilnosti. To više nije funkcionalna država i ideja da ovo bude u funkciji pomirenja je potpuno promašana“, istakao je Milivojević.

On napominje da se politizacijom zločina na ovaj način sasvim sigurno ne doprinosi pomirenju, ali ni očuvanju mira i stabilnost u BiH.

Na pitanje da prokomentariše zbog čega je rezolucija usvojena prostom većinom kada GS UN o važnim pitanjima uvek donosi odluke dvotrećinskom većinom, Milivojević kaže da je predlagačima bilo jasno da neće obezbediti dovoljan broj glasova zbog jakog diplomatskog angažmana Srbije i da je nakon odlaganja rezolucija stavljena u okvir za koji je bila dovoljna prosta većina.

„Delovanjem Srbije se pokazalo da ne postoji šansa da se obezbedi dvotrećinska većina. Zbog toga smo imali i dva odlaganja i to je, treba naglasiti, rezultat direktnog uticaja otpora Srbije i angažmana na terenu. I onda je došlo do promene koje su bile u funkciji obezbeđivanja bilo kakve većine kako bi rezolucija bila usvojena po svaku cenu“, rekao je Milivojević.

Govoreći o posledicama i promenama koje usvajanje rezolucije može da izazove, Milivojević ističe da se sada mogu pojaviti zahtevi za donošenje sličnih rezolucija, jer je kako je rekao, preskočena činjenica da je genocid jednom definisan i da ga ne treba definisati ponovo.

„Otvoriće se niz nekih drugih slučajeva koji će uticati na dalje funkcionisanje UN i definitivno je otvorena Pandorina kutija. To je sasvim sigurno nešto sa čime se mora računati u narednom periodu. Ovo je zloupotreba genocida i to nije smelo da se dogodi“, naglasio je Milivojević.

On dodaje da rezolucija nije obavezujuća i ocenjuje da će implementacija ići veoma teško, s obzirom na to da praktično dve trećine članica UN nisu bile za njeno usvajanje.

Vuković: Rezolucija pokazatelj da uticaj sa daljine ne doprinosi pomirenju u region

Predsednik Društva lobista Nenad Vuković izjavio je danas da je rezolucija o Srebrenici, koja je usvojena na Generalnoj skupštini UN, najbolji pokazatelj da uticaj sa daljine, pogotovo ako nije dobronameran, ne doprinosi pomirenju i stabilnosti u regionu, već upravo suprotno.

On je u izjavi za Tanjug rekao da rezolucija, koja je usvojena tesnom većinom, nije postigla svoj cilj čak i kada bi se prihvatila tvrdnja da je cilj rezolucije bio pomirenje i smanjivanje napetosti što, ističe, definitivno nije slučaj.

Kako je rekao, ako je pravi cilj rezolucije da se pokaže apsolutna dominacija političkog Zapada u UN, ni to se nije dogodilo što je, smatra on, posledica lobiranja Srbije i srpskih predstavnika.

„Kad se radi o Srbiji, upravo lobiranje i borba argumentima, iznošenje svih razloga zbog kojih ova jednostrana rezolucija, ne doprinosi pomirenju i može da bude izvor daljih napetosti i problema. Da je bilo prave političke volje i da je politička namera bila da se dođe do rešenja, način na koji je donošena bi bio sasvim drugačiji“, ocenio je on.

Vuković kaže da su sve zemlje koje su pružile otpor diktatu i nisu glasale za rezoluciju, pokazale da u određenoj meri i na određeni način tu rezoluciju ne podržavaju i da ne veruju da način, vreme i inspiratori rezolucije mogu da doprinesu da se situacija u regionu zaista popravi.

„S jedne strane smo imali uveravanja da rezolucija nije jednostrana i da nije namera da se bilo kome udari žig, a s druge strane smo u jednom momentu dobili poruku ‘prihvatite je takvu kakva jeste’. Ako je zaista donosimo u cilju nekakvog pomirenja i nečega što bi trebalo da bude prihvaćeno od svih, diktat je nešto što je neprihvatljivo“, poručio je on.

Vuković smatra da je propuštena dobra prilika da se zajedničkim radom i političkom voljom svih dođe do jedne rezolucije koja bi zaista trasirala put ka pomirenju u regionu, i dodale da države koje su pod pritiskom političkog zapada glasale za rezolucije, ne mora da znači da zaista veruju u ono što u njoj stoji i načinu na koji je donešena.

Vuković je dodao i da predsednik Srbije Aleksandar Vučić tokom govora u UN, Vučić nije imao mnogo izbora kako će da postupi u ovoj situaciji jer, kako je objasnio, posao srpskog državnika nije da pomogne onima koji žele da oslabe reputacioni potencijal Srbije kada je reč o borbi za njene vitalne interese, već je njegov posao da im na sve načine to oteža i odbrani sadašnji i budući reputacioni potencijal Srbije.

Govoreći o dešavanjima u Bosni i Hercegovini nakon usvajanje rezolucije, kao i zahtevu Vlade Republike Srpske o mirnom razlazu, Vuković je rekao da treba verovati i nadati se da je sve ovo, koliko god se vodilo na jedan agresivan, neprijateljski i nelegalan način prema Srbiji i RS, deo političke borbe i da će se na duži rok nastaviti dogovor naroda.

Leave a reply