JEDNIM KLIKOM DO PLAĆANJA RAČUNA I KUPOVINE (VIDEO)
Da li znate da biste uskoro mogli da plaćate račune, naručite hranu, pozovete taksi, kupujete onlajn – i to samo jednim klikom, na jednom mestu?
To bi omogućila aplikacija KLIK.
Svi njeni benefiti predstavljeni su u Naučno-tehnološkom parku u Nišu.
A jedna od najvećih je, kako objašnjava Milena Đurđanović, operativni direktor KLIK Tech Developmenta, ušteda vremena, pa samim tim, u krajnjoj liniji, i novca građana
Širimo mrežu tih usluga gde planiramo da imate samo jednu aplikaciju, da više ne koristite svoju karticu, da ne odlazite do banke da biste platili račun. U krajnjoj meri, želimo da vam uštedimo vreme. Znamo da je vreme ono što nam nedostaje, kaže Đurđanović.
Aplikacija je već dostupna na Play prodavnici, ali se još ne može koristiti za plaćanje, dodaje Nevena Antić, portparol KLIK Tech Developmenta. Tvrdi da je sve bezbedno od eventualnih pokušaja zloupotrebe sajber kriminalaca.
Trenutno, aplikacija ima funkcija četa. Naš čet je izuzetno bezbedan, pošto se podaci čuvaju na serveru. Takoše, podaci se ne prodaju u komercijalne svrhe, što znači da korisnici neće biti zatrpani reklamama, a neće morati da brinu ni o privatnosti svojih poruka, kaže Antić.
Uz pomoć KLIK-a moguće je i slanje novca putem četa, i to bez provizije.
To je, praktično, jedna od funkcija. Tamo gde birate slanje fotografije, imaćete dugme gde kaže “pošalji novac”. Vi tu kliknete! To je instant plaćanje gde u sekundi sa vašeg na moj digitalni novčanik stiže novac. To je apsolutno sigurno, objašnjava operativni direktor KLIK Tech Development.
Zanimljivo jeste i što će korisnici na našoj aplikaciji moći da čitaju vesti, dodaje portparol firme.
PO UZORU NA KINU
Na ideju da napravi KLIK aplikaciju došao je Stefan Đoković sa saradnicima, na osnovu iskustva koje je stekao u Kini i aplikacija koje se tamo koriste.
Naš krajnji cilj je da digitalni novčanik bude dostupan svima do kraja godine. Ljudi će moći jedni drugima da šalju novac kroz ‘čet’“, kaće Đoković.
Dodaje da je plan da nakon testiranja Klik aplikacije u Nišu, ona bude korišćena i u drugim gradovima.
Tamo, inače, već dugo funkcioniše aplikacija WeChat, koji mnogi nazivaju kineskim „fejsbukom“. Ona ima ogroman broj korisnika i u Kini i van nje, prema Google playu, više od milijardu korisnika, kako privatnih građana, tako i privrednih subjekata, ali i javnih institucija sa sopstvenim profilima. Svi međusobno mogu razmenjivati tekstualne i video i foto sadržaje.
Takođe, postoji i WeChat wallet, digitalni novčanik koji Kinezi masovno koriste za online plaćanje roba, usluga, ali samo unutar Kine. Moguće ga je ubotrebiti bukvalno bilo gde, od štandova brze hrane na ulici, preko javnog radskog prevoza i taksija, za plaćanja komunalnih računa, avio i voznih karata, hotela, restorana, do kupovine u svim prodavnicama, kako online, tako i offline. Samo je potrebno skenirati QR-kod (code) „prodavca“ i potvrditi transakciju svojom šifrom!
Taj novčanik je, inače, povezan sa bankovnim računom i ličnim identifikacionim dokumentom, što je i uslov za njegovo otvaranje. Ipak, može se i nezavisno od bankovnog računa „puniti“ ili koristiti za transfer novca među privatnim licima. Doduše postoji i njegov godišnji limit, a moguće je njegovo korišćenje samo unutar državne teritorije.
Takođe, treba reći da su provizije prilikom novčanih transakcija ravne nuli!
U Kini je za ove potrebe široko rasprostranjeno i korišćenje aplikacije ALIPAY sa oko 450 miliona korisnika.
Da li će i domaći KLIK imati sve ove funkcije i benefite i kako će sve to izgledati, ostaje da se vidi kad KLIK aplikacija zaživi.
Mnogo toga zavisi od zakonske regulative i procedura.
A ono što bi, za razliku od Kine, moglo predstavljati prepreku za masovnu primenu u Srbiji, jeste ogromno zaostajanje u tehnološkoj obrazovanosti svih nivoa duštva i starosnih grupa u Srbiji, otpor i nepoverenje prema tehnološkim inovacijama. Takođe, i nedovoljna pokrivenost svih delova zemlje bežičnim internet signalom. Jer, aplikacija i svi njeni benefiti su beskorisni, ako korisnici nemaju stabilnu internet vezu na svom mobilnom aparatu, telefonu ili tabletu.
Ovaj projekat sufinansiran je sredstvima Grada Niša. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.