
NEDIMOVIĆ:ROD PŠENICE IZNAD PROSEKA, VLADA ĆE DOZVOLITI IZVOZ (VIDEO)
Ovogodišnji rod pšenice dvostruko je veći od domaćih potreba, ocenjuje ministar poljoprivrede Branislav Nedimović. Najavljuje i da će Vlada skinuti zabranu izvoza žitarica. Na jugu Srbije pozdravljaju potez Vlade Srbije kojim po subvencionisanoj ceni obezbedjuje pekarima brašno tipa T-500 za proizvodnju “narodnog hleba” ali očekuju još jedno povećanje cene jer ostali troškovi proizvodnje neprestano rastu. Kvalitet pšenice na jugu Srbije je zadovoljavajući, kaže za Zonu plus predsednik Unije pekara Niš I član Unije pekara Srbije Bratislav Vukadinović.
OVOGODIŠNJI ROD VEĆI OD POTREBA
Dok se svetska cena žitarica koleba zbog ratnih sukoba u Ukrajini, srpski rod pšenice od 3,2 miliona tona dvostruko veći od domaćih potreba. Prošečan prinos od 5,02 tone po hektaru je iznad petogodišnjeg proseka, ocenjuje minstar poljoprivrede. Računajući I zalihe imamo na raspolaganju oko 3,6 miliona tona pšenice.
„Imamo ukupno oko 3,2 miliona tona, sa prelaznim zalihama oko 3,6 miliona tona, što je više nego dvogodišnja potreba Srbije. Imamo dovoljno za isharnu stanovništva, za stočni fond i konditorsku industriju, jer su naše potrebe 1,4 do 1,5 miliona tona“, rekao je Nedimović Tanjugu.
Dodao je da su prinosi neujednačeni, zbog različitog rasporeda padavina, pa je pšenica najbolje rodila u južnom Banatu i Sremu, a podbacila na severu zemlje, gde je bilo četiri do 4,5 tone po hektaru.
Ministar je naglasio da je rod od pet tona po hektaru iz nad petogodišnjeg proseka.
„Na jugu Srbije prinos je bio manji zato što se manje stavljalo djubriva, zbog visoke cene, i imali smo više sušnih dana u odnosu na sever Vojvodine“ kaže za Zonu plus Bratislav Vukadinović, predsednik Unije pekara Niš i član Unije pekara Srbije. Dodaje da je kvalitet zadovoljavajući, ali će eventutalne nedostatke u kvaliteti pekari nadonaditi tako što će mešati dva brašna, ukoliko dobiju neko koje nema dovoljno energije“,
Majska uredba Vlade da subveniconiše cenu brašna pekarima za proizvodnju “narodnog hleba” imala je za posledicu ograničenu prodajnu cenu na 49 dinara.
Kako će dalje da se kreću cene hleba zavisi od mnogo faktora. Na našim prostorima pre svega od repromaterijala I kvaliteta roda.
„Što se tiče ostalih kultura, suncokret se dosta dobro drži, sa kukuruzom na severu Banata i Bačke ima problema zbog suše. Ja se nadam da ćemo izgurati bar do visine prošlogodišnjeg roda, ali to zavisi da li će biti padavina u narednih 10-15 dana“, rekao je Nedimović.
Naveo je podatke o tome da je u prethodnom periodu palo u proseku petnaestak litara kiše po kvadratnom metru na severu Vojvodine, a pre toga nešto u drugim krajevima Pokrajine.
„Mi definitivno moramo da nastavimo sa projektima navodnjavanja. U ovom trenutku imka 27 različitih takvih projekata koji treba da nam donesu novih 100.000 hektara pod zalivnim sistemima“, zaključio je Nedimović.
NEDIMOVIĆ: „VLADA ĆE SKINUTI ZABRANU NA IZVOZ ŽITARICA“
Ministar najavljuje da će Vlada na narednoj sednici doneti odluku od slobodnom izvozu žitarica. To je glavni zahtev Inicijative za opstanak poljporivrednika Srbije.
U isto vreme Ruski predsednik Vladimir Putin najavljuje da će Rusija olakšati izvoz ukrajinskog žita preko Crnog mora ako se ukinu sva ograničenja u vezi sa isporukom ruskog žita vazdušnim putem.
Zbog toga je formiran koordinacioni centar koji treba da osigura bezbebednost ruta, dogovoreno je ranije, na sastanku zvaničnika Rusije, Ukrajine, Turske i UN .